Mediacentrum
Využijte příležitost na trhu, deník Rovnost, 5. 12. 2003
Ing. Dana Hermanová je finanční poradce internetového magazínu www.nejlepsibydleni.cz informujícího v oblasti stavebnictví, bydlení, realit a životního stylu.

Obyvatelé jižní Moravy jsou známí tím, že umí svoje finance dobře zúročit. Jaká je pro ně v současné době největší příležitost na trhu financí?

V současnosti je poslední příležitost zhodnotit své finanční prostředky velmi efektivním a zároveň bezpečným způsobem. Od 1.1.2004 vstupuje v platnost nový zákon o stavebním spoření, který jednak omezuje výši maximální státní podpory a také zvyšuje roční úložku pro dosažení její maximální výše a zároveň prodlužuje dobu spoření, po níž na ni vzniká nárok. Proto jsem přesvědčena, že využití poslední příležitosti uzavřít smlouvu o stavebním spoření do konce roku 2003 ještě za stávajících výhodných podmínek je skutečně tou největší finanční příležitostí současnosti.

V čem vidíte největší výhody uzavření stavebního spoření do konce roku 2003?

Na každou takovou smlouvu se budou ještě vztahovat stávající výhodné podmínky, tj. státní podpora ve výši 25% z ročního vkladu, maximálně 4500,- Kč při úložkách 18.000,- ročně a minimálně 5-letém trvání smlouvy. Tyto výhody zůstanou v platnosti po celou dobu trvání smlouvy, tedy nejenom následujících pět let, ale tak dlouho, pokud na tuto smlouvu bude klient spořit.

Jak postupovat, pokud už jedno spoření mám?

Počet smluv, které můžete uzavřít, není omezen. Pouze státní podpora se poskytuje výhradně na jedno rodné číslo. Máte-li například smlouvu o stavebním spoření, která trvá 3 a více let, je výhodné uzavřít smlouvu novou a na ni převést nárok na státní podporu do konce roku 2004. Stávající smlouva běží, po dosažení 5 let spoření jsou prostředky na ní k dispozici a zatím vám další smlouva významně prodlouží dobu, po níž čerpáte výhodnější státní podporu. Spořit na ni můžete libovolně, dokonce můžete po skončení první smlouvy její vklady převést na smlouvu novou a čerpat tak státní podporu na každých vložených 18 000 ročně neomezenou dobu s tím, že přístupné budete mít tyto prostředky opět po pěti letech od data uzavření nové smlouvy.
U smlouvy mladší než tři roky je možné délku spoření prodloužit nad 5 let a nadále tak čerpat výhodnou státní podporu.

V čem budou spočívat změny ve stavebním spoření od roku 2004?

Výše státní podpory klesne z 25% (maximálně 4.500,- Kč ročně) na 15% (max. 3000,- Kč ročně), na dosažení její plné výše bude třeba roční vklad min 20.000,- Kč (oproti stávajícím 18.000,- Kč) a také se prodlouží minimální doba spoření z 5 na 6 let, aby bylo možno státní podporu přiznat.
Doporučuji proto využít této poslední příležitosti k výhodnějšímu zhodnocení svých prostředků. Ve finančních poradenských centrech vám odborníci nabídnou srovnání jednotlivých produktů všech stavebních spořitelen a pomůžou vám vybrat ten nejvhodnější právě pro vás.


<< Zpět do Mediacentra <<