Mediacentrum
Cihlové domy, Český rozhlas Radiožurnál, 17. 3. 2004
Cihlové domy, byť třeba z předválečného období, mají vše, co má dům z architektonického hlediska obsahovat. Jsou proto o poznání hezčí a také vyhledávanější než panelové. V posledních letech ale roste zájem také o bydlení v nově stavěných bytových domech. Jaké výhody a nevýhody mají starší cihlové domy oproti těm novějším zjišťovala redaktorka Silvie Králová.

Bytová výstavba nových cihlových domů rychle roste. Podle údajů Českého statistického úřadu vzrostl počet nově zahájených bytů ve srovnání s loňským rokem o 8,6 procent. Ti kdo si budou chtít pořídit nový byt tak budou mít na trhu s nemovitostmi rozhodně z čeho vybírat. Otázkou ale je, zda se vyplatí investovat do novostavby nebo je výhodnější pořídit byt ve starší cihlové zástavbě. Na to jsme se zeptali odborníka na nemovitosti Tomáše Olšara z realitní kanceláře Nejlepší bydlení.
Tomáš Olšar: Možnou výhodou starších cihlových domů, případně bytů, může být jejich stavební provedení. Jedná se o větší místnosti, jedná se o vyšší stropy, jedná se o architektonické prvky, které někoho mohou dojmout. Myslím si, že starší dům v dobré kvalitě, v dobrém technickém stavu má daleko vyšší cenu na metr čtvereční než novostavba, postavená v daném čase, protože nevýhodou těch nově postavených bytových domů je, že občas ta vybavenost okolí není dostatečná.
Nedostatečná infrastruktura v okolí novostaveb ale není jedinou nevýhodou tohoto bydlení.
Tomáš Olšar: Nevýhodou u nového bydlení může být, že vinou nekvalitní stavby, nebo nekvalitního provedení stavební firmou, může vykazovat nějaké závady, případně které je nutno reklamovat, což v dnešní době není úplně jednoduché. Výhodou nového bytu je to, že případné náklady na opravy budou minimální.
Nezanedbatelný je také cenový rozdíl mezi oběma typy bytů.
Tomáš Olšar: Pakliže se jedná o cihlové byty v cihlových domech v centrech měst, tak se dá říci, že dobrý byt na dobré adrese je mnohem dražší, někdy až dvojnásobně, i trojnásobně, pokud se jedná o Prahu než výstavba nového domu. Když to porovnám na ceny v Praze, tak dnes běžně se dá koupit novostavba metr čtvereční za cca 30 tisíc korun, když si představíme řekněme na Praze 2 na Vinohradech se pohybují ceny 60 až 65 tisíc korun na metr čtvereční u staršího cihlového domu, tak vidíme že ten rozdíl je dvojnásobný.
Co se bude dít s cenami cihlových domů v budoucnu? A v jakých městech se investice do této nemovitosti vyplatí?
Tomáš Olšar: Protože Evropská unie bude ze svých fondů investovat do sociálně slabších regiónů, tak se dneska hodně mluví o zvyšování cen v regionech dnes slabších ekonomicky, jako je Ostravsko a Severní Čechy. Tam si myslím, že by se dnes investice vyplatila, samozřejmě v horizontu střednědobém až dlouhodobém, protože když si představíte že dnes v Ostravě koupíte 3 + 1 za 350 tisíc korun až půl miliónu a víme, že do těchto oblastí budou směřovat finanční prostředky na stabilizaci a ekonomický růst, tak si myslím že potom poroste i cena.<< Zpět do Mediacentra <<