Mediacentrum
Provize a realitní kanceláře, Český rozhlas Radiožurnál, 29. 4. 2004
Svěřit prodej nebo koupi nemovitosti do rukou odborníků má své výhody. Je to nejen pohodlnější, ale často také bezpečnější. A to si začíná uvědomovat stále více lidí. I proto je dnes už naprosto běžné, že prodávající nebo ti, kteří chtějí koupit, využívají služeb realitních kanceláří. Redaktorka Silvie Králová zjišťovala, jak vysokou provizi si realitní makléř za zprostředkování takového obchodu účtuje a která ze stran ji obvykle platí.
Jasná pravidla pro placení provize nejsou stanovená. Zda zaplatí prodávající nebo kupující závisí tedy především na dohodě mezi nimi a realitní kanceláří. Více dodává Vladimír Veselský, jednatel realitní kanceláře Nejlepší bydlení.
Vladimír Veselský: Hodně se to liší regionálně, obecně na jižní Moravě platí kupující provizi, v dalších regionech je zvykem, že provizi platí prodávající. Nedá se říci, co je správnější, protože často jsme nuceni prodávajícím, abychom tu provizi si vzali od kupujícího a my jsme pak postaveni před hotovou věc. Já se spíše kloním k tomu, aby platil prodávající a to z toho titulu, že jemu poskytujeme větší část služeb.
Zda platí provizi prodávající nebo kupující nemá podle realitního agenta Tomáše Olšara na vztah mezi klientem a realitní kanceláří žádný vliv.
Tomáš Olšar: Já si myslím, že ten vliv by neměl být žádný, protože my v okamžiku kdy zprostředkováváme nějaký prodej nemovitosti, tak vždy máme zájem na tom, aby obě strany měly jak právní ochranu, tak aby celkový obchod proběhl bez nějakých komplikací, takže si myslím, že na to vliv mít nemá.<< Zpět do Mediacentra <<