Mediacentrum
Novostavba nebo starší cihlový byt? deníky Bohemia a Moravia, Peníze a my, 21.6.2004
Cihlové domy, které u nás pocházejí převážně z předválečného období, mají zpravidla všechny parametry, co má dům z architektonického hlediska obsahovat. Zejména kvůli pevnému zdivu jsou také více vyhledávanější než domy panelové. V posledních letech roste však také zájem o bydlení v nově stavěných bytových domech, jejichž výstavba neustále roste.
Podle údajů Českého statistického úřadu vzrostl počet nově postavených bytů ve srovnání s loňským rokem 2003 o 8,6 procent. Ti, kteří si budou chtít pořídit nový byt, budou mít na trhu s nemovitostmi rozhodně z čeho vybírat. Otázkou ale je, zda se vyplatí investovat do novostavby anebo je výhodnější pořídit byt ve starší cihlové zástavbě.
Na naše otázky jsme se zeptali odborníka na nemovitosti, Tomáše Olšara z realitní kanceláře Nejlepší bydlení.

Jak byste popsal hlavní výhody a nevýhody mezi oběma typy bytů?
Možnou výhodou starších cihlových domů, případně bytů, může být jejich stavební provedení. Jedná se o větší místnosti, vyšší stropy i architektonické prvky, které jsou zajímavé. Myslím si, že starší dům v dobré kvalitě a technickém stavu má daleko vyšší cenu na metr čtvereční než novostavba. Mezi největší nevýhody nově postavených bytových domů patří zejména to, že se v okolí novostaveb nenachází dostatečná infrastruktura. Výhodou nového bytu je ale na druhé straně i ten fakt, že případné náklady na opravy budou s největší pravděpodobností minimální.

Jsou výrazné cenové rozdíly mezi novostavbou a bytem ve starší zástavbě?
Jestliže se jedná o cihlové byty v domech v centrech větších měst, tak se dá říci, že zachovalý byt na dobré adrese - např. v Praze - je mnohem dražší, někdy i dvojnásobně až trojnásobně, než je tomu u výstavby nového domu. Jestliže porovnáme ceny v Praze, zjistíme, že dnes je možné koupit metr čtvereční v novostavbě za cca 30 tisíc korun, ale v lokalitě na Praze 2 (Vinohrady) se pohybují ceny v rozmezí 60 až 65 tisíc korun na metr čtvereční u staršího cihlového domu. Takže vidíme, že ten rozdíl může být až dvojnásobný.

Jak vidíte vývoj cihlových domů v budoucnu? Jsou nějaké lokality, ve kterých se investice do této nemovitosti vyplatí?
Protože lze předpokládat, Evropská unie bude ze svých fondů investovat spíše do sociálně slabších regionů, hodně se dnes hovoří o zvyšování cen v těch regionech, které jsou slabší ekonomicky, jako je např. Ostravsko a Severní Čechy. Domnívám se, že tam by se dnes investice vyplatila, samozřejmě v horizontu střednědobém až dlouhodobém. Jestliže si představíte, že dnes v Ostravě koupíte byt 3 + 1 řádově za 400 – 600 tisíc korun a víme, že do těchto oblastí budou směřovat finanční prostředky na stabilizaci i ekonomický růst, tak si myslím, že v této souvislosti poroste i cena.
Autor je ředitelem pražské pobočky RK Nejlepší bydlení.<< Zpět do Mediacentra <<