Mediacentrum
Financování nemovitosti dobře promyslete, deníky Bohemia a Moravia, Peníze a my, 2.8. 2004
Zabezpečení financování nemovitosti patří mezi nejčastěji řešené problémy při jejím pořízení. Jistou možností je využití hypotečních úvěrů, zde je však nutné znát určitá kriteria, abychom zvolili správně. Jak vybrat tu nejvhodnější banku a zvolit optimální úrokovou sazbou jsme se ptali finanční poradkyně společnosti Nejlepší bydlení Pavly Staňkové.

Jak je to tedy s výší úrokových sazeb u hypoték?
Spousta klientů je při rozhodování o volbě banky pro poskytnutí hypotečního úvěru ovlivněna reklamními nabídkami, které většinou zdůrazňují výši úrokové sazby. Je však třeba si uvědomit, že ve spoustě případů toto nebývá skutečná úroková sazba pro daného klienta, ale nejnižší úroková sazba, kterou může daná banka poskytnout. Tedy jedná se především o úrokovou sazbu s kratší dobou fixace (většinou jeden rok). U některých bank je sazba garantovaná pro všechny klienty, u některých může být výše úrokové sazby ovlivněna bonitou klienta či výší hypotečního úvěru.
Výše úrokových sazeb u 70 procentní hypotéky je jiná než u hypotéky, kterou klient financuje ze 100% svůj investiční záměr. Pokud klient potřebuje nemovitost financovat hypotékou ze 100 procent, může si vybrat z produktů jen některých bank nebo zbývajících 30 procent dofinancovat např. úvěrem ze stavebního spoření, kde jako forma zajištění postačují ručitelské závazky.

Podle jakých kritérií bych se tedy jako klient měl rozhodnout?
O konečném výběru banky mohou rozhodnout různá kritéria. Kromě již zmíněné úrokové sazby to mohou být poplatky s vyřízením úvěru související či poplatek za vedení účtu, který se pohybuje od 100 Kč do 200 Kč. Pro někoho může být kritériem rychlost vyřízení úvěru. Především klienti kupující nemovitost přes realitní kancelář mohou být tlačeni časem, protože zájemců může být víc a prodávající nechce na své peníze utržené z prodeje nemovitosti tak dlouho čekat. Samotné vyřízení úvěru není tak časově náročnou záležitostí - většinou se pohybuje kolem 14 dnů, problémem ale může být doba, které potřebuje příslušný katastrální úřad k zapsání zástavního práva, která se může protáhnout až na dva měsíce. Řešením může být využití nabídky banky na čerpání na návrh na vklad zástavního práva, kterou mají některé banky ve svém portfoliu, ovšem jako službu většinou zpoplatněnou.

Jakých dalších možností lze využít?
Někdo může také uvítat možnost mimořádných splátek, i mimo změnu období fixace úrokové sazby. Obecně může klient v době, kdy se mění úroková sazba, částečně nebo zcela splatit hypoteční úvěr. Klient, který disponuje finančními prostředky a rád by část dluhu umořil i během splácení, může využít nabídku banky, umožňující mimořádné splátky.
Z nabídky jednotlivých bank může klienta oslovit např. hypotéka s odkladem splátek, nebo hypotéka na financování nájemních nemovitostí, možnost progresivního či regresivního splácení úvěru, kdy výše splátky v průběhu doby splácení buď roste a nebo klesá.


<< Zpět do Mediacentra <<