Mediacentrum
Ceny panelových bytů jdou dolů, Deníky Bohemia a Moravia, 20.9.2004
Ceny panelových bytů jdou dolů

Před vstupem do EU se řada lidí domnívala, že dojde k výraznému růstu cen u nemovitostí. Očekávaný růst však nenastal, naopak došlo spíše ke snižování cen.
Již od září minulého roku lze pozorovat výrazný pokles a to zejména u panelových bytů. Ti lidé, co zamýšleli byt, uspíšili svá rozhodnutí o několik měsíců. Proto vysoká cena nabízených panelových bytů znamená nízkou poptávku po těchto bytech.

Začalo to v Brně a Praze
Tržní ceny panelových bytů zaznamenaly pokles nejdříve v Brně a Praze a to současně od posledního čtvrtletí minulého roku. Jejich propad se zrychlil počátkem roku a druhá vlna se uskutečnila v červnu tohoto roku. V těchto městech klesly tržní ceny u běžného panelového bytu o přibližně 20 %. O něco později než v Brně a Praze se pak projevil pokles cen i v ostatních krajských městech. U menších okresních měst se pokles cen neprojevil tak výrazně, a to zejména z důvodu nedostatečné nové výstavby bytů.
U cihlových bytů je v současné době nutné rozlišovat podle lokalit. V okrajových částech měst došlo k mírnému poklesu, ale v atraktivnějších lokalitách jsme naopak zaznamenali růst cen.

Zájem o menší byty zatím neklesá
Ačkoli se do jisté míry se dalo očekávat, že ceny panelových bytů výrazněji poklesnou, nedalo se ještě přesně určit, o kolik procent to bude. V současnosti si můžeme všimnout určitých nepřesností v cenách za byty, protože ceny inzerovaných nemovitostí většinou neodpovídají cenám, které jsou reálně prodejné. Proto určit reálnou cenu bytu umí zejména větší realitní společnosti, které s těmito byty dokáží obratně obchodovat.

Zasíťované pozemky lze dobře zpeněžit
Trh s nemovitostmi se obecně výrazně odlišuje podle kvality a lokality, ve které se nemovitost nachází. Na rozdíl od bytů jsme nezaznamenali výraznější tlak na snížení cen ani u domů nebo pozemků. Zejména ceny zasíťovaných pozemků a pozemků v atraktivních lokalitách dále mírně rostou. Je to dáno především tím, že poptávka po těchto komoditách na rozdíl od bytů neklesla. Byty jsou nejběžnější komodita na trhu realit, proto i jejich ceny stouply nejvýrazněji za poslední roky a mohlo pak dojít ke zmiňovanému poklesu.

Kdy je vhodná chvíle na nákup a prodej
Současná situace na trhu s byty umožňuje, aby si zájemci o koupi mohli pořídit nemovitost přesně podle svých požadavků. U bytů je však nutné, aby rozlišovali mezi cenami a nekupovali zbytečně předražené byty, kterých je na trhu stále většina. Pokud narazí klient na rozumnou cenu vzhledem ke stavu nemovitosti, není důvod takovou nemovitost nekoupit.
Realitou je, že prodejní ceny panelových bytů jsou v současné době v průměru o 20 procent nižší než před rokem. Ze zkušenosti však vím, že většina prodávajících stále nechce uvěřit této realitě a v důsledku toho snížit cenu své nemovitosti. Tito lidé, v závislosti na potřebě financí, budou muset dříve nebo později tyto ceny snížit na reálnou úroveň. Pokud to udělá většina nabízejících v jednu chvíli, dá se očekávat další, tentokrát ale mírnější pokles tržních cen. Proto bych doporučoval, jít s cenou dolů určitě dříve než později.

Vladimír Veselský

Autor je ředitelem společnosti Nejlepší bydlení
www.nejlepsibydleni.cz


<< Zpět do Mediacentra <<