Mediacentrum
Co rozhoduje o koupi bytu, Deníky Bohemia a Moravia, Peníze a my, 24. 1. 2005
Ing. Vladimír Veselský

Český realitní trh s byty se už dávno vzpamatoval ze situace, kterou zažíval po dobu několika let před vstupem do Evropské unie. Obecně tehdy panoval názor, že ceny bytů se vstupem ČR do EU výrazně porostou. V té době proto kupovali lidé bez uvážení téměř všechno, aniž by příliš přihlíželi ke stavu samotného bytu, zjišťovali si stav celého domu nebo to, jak vypadá nejbližší okolí domu.

Dnešní trh s byty je však velmi odlišný od situace před rokem až rokem a půl, kdy ceny panelových bytů dosáhly svého maxima. Pro současný trh s byty je charakteristická (a to zejména ve většině velkých měst) velká nabídka volných bytů a naopak nižší poptávka. Zájemci si tak mohou více vybírat a s tím souvisí i skutečnost, že se kupující více zajímají o stav celého domu a také stav okolního prostředí. Tento trend zesílil zejména v posledních několika měsících.

Pozor na stav celého domu

Prvotní názor si zájemce o koupi utvoří v prvních okamžicích, kdy vstoupí do domu, ve kterém se nachází jím vybraný byt. V té chvíli vnímá zejména, v jakém stavu jsou vchodové dveře, schodiště, zdi nebo zábradlí. Důležitým indikátorem stavu domu a chování jeho vlastníků nebo nájemníků je i funkční výtah a jeho stav. To jsou věci, které dokáže zájemce většinou ohodnodit sám, aniž by si s sebou musel brát odborníka. Je ale čím dál tím víc zájemců o koupi, kteří si s sebou berou právě odborníka, aby posoudil stav domu podle na první dojem méně viditelných skutečností. Zájemci se pak zajímají zejména o investice, které společenství vlastníků nebo družstvo investovalo do domu za posledních 10-20 let. Zejména se zajímají o investice do fasády, do rozvodů vody, kanalizace, elektroinstalace. Pozitivně je vnímáno i zateplení domu nebo nová okna. Nejednou si se zájemcem prohlédneme i střechu, aby se přesvědčil o jejím stavu. Běžná je prohlídka sklepních prostor a významnou roli hraji také to, zda je dům důkladně izolován.


Okolní prostředí

Vedle stavu domu dbají klienti stále více i na okolní prostředí. Nejedná se pouze o lokalitu ve městě, ale také o bezprostřední okolí domu. Zájemci nejvíce preferují zeleň kolem "svého" domu, snadnou a rychlou dostupnost k MHD. Mnozí kupující se také ohlížejí po nejbližší škole nebo školce, do které by mohly jejich ratolesti docházet. Při koupi bytu sehrává stále větší roli také vzdálenost k nákupnímu nebo zdravotnickému středisku. Mnozí kupující tak preferují komfort snadné a rychlé dosažitelnosti všeho, co potřebují ke svému každodennímu životu.

I na lokalitě záleží

To však neplatí plošně, výjimkou jsou klienti, kteří poptávají byty v lukrativních nebo klidných lokalitách. Tito kupující oceňují zejména polohu nemovitosti ("na dobré adrese", "v zeleni", "s vyhlídkou" atp.) a za tuto lokalitu jsou ochotni si i výrazně připlatit. Jelikož je však nemovitostí v žádaných lokalitách velmi málo a zájem převyšuje poptávku, berou tito zájemci většinou menší zřetel na stav celého domu nebo okolní prostředí. Většinou tak počítají s tím, že do nemovitosti budou muset více investovat.

V menších městech je stav jiný
To, že se kupující čím dál častěji rozhodují podle lokality, okolního prostředí a stavu celého domu, platí pro větší města, naopak v menších městech je stav často opačný a lidé si nemohou tolik vybírat, co si chtějí koupit. To je způsobeno tím, že v menších městech je nabídka bytů velmi omezená a často se zde postavilo za posledních deset let pouze několik domů s byty. Lidé si tak nemohou příliš vybírat a tak koupí to, co se právě na trhu nabízí.

Autor je ředitelem RK Nejlepší bydlení

www.nejlepsibydleni.cz
<< Zpět do Mediacentra <<