Mediacentrum
O rekreační bydlení je na trhu zájem, Peníze a my, 18.5.2005
Ve vlastnictví chat a chalup dosahují Češi světového prvenství. Jestliže se před několika lety snažila většina národa strávit dovolenou převážně v zahraničí, v poslední době se situace poněkud změnila a zájem o chaty a chalupy opět vzrůstá. O tom, jak vypadá trh s realitami v této oblasti jsme hovořili s Vladimírem Veselským, ředitelem realitní kanceláře Nejlepší bydlení.

Je v poslední době zájem o rekreační objekty? Zvyšuje se poptávka po těchto objektech?

Po útlumu zájmu o rekreační objekty v 90. letech se opět v poslední době zvýšil zájem o koupi chat nebo chalup. Vypadá to, že naše tradiční chataření a chalupaření je pro jistou skupinu obyvatel opět v kurzu. To je charakteristické zejména pro lidi z větších než menších měst.

Jak byste popsal vývoj cen rekreačních nemovitostí v posledních letech?

V posledních několika letech došlo obecně jen ke každoročnímu mírnému růstu cen tohoto typu nemovitostí. Tento růst byl zapříčiněn pouze obecnými faktory, které mají vliv na jejich cenu, např. inflace či zdražení stavebních prací. Je nutno podotknout, že poptávka po těchto nemovitostech je stále vysoká, avšak nabízených nemovitostí je zdá se také dostatek.

Lze říci, kdy je nejvhodnější doba na koupi/ prodej chaty nebo chalupy?

Z hlediska poptávajícího doporučuji kupovat spíše v zimě. V té době je obecně menší zájem potenciálních kupců, a tak lze v tomto období často dobře koupit. Kupovat nemovitost v zimě má však i své úskalí. Kupující nemůže zcela nasát tu atmosféru, která k chataření a chalupaření patří a v létě může zjistit, že nekoupil dobře. Pro prodej chaty je nepochybně nejlepší čas na jaře, kdy se projevuje největší zájem o rekreační objekty a tak je šance rychle a výhodně prodat na jaře největší.


Je také zájem o pronájmy (třeba i dlouhodobější) nebo lidé spíše preferují koupi těchto objektů?

Je pravdou, že v poslední době vzrůstá zájem také o dlouhodobější pronájmy rekreačních objektů. Tento trend lze však vypozorovat převážně u pražských zájemců. V ostatních koutech republiky preferují zájemci jasně koupi rekreačního objektu.

Mají o tyto nemovitosti u nás zájem také cizinci, případně o jaké a ve kterých lokalitách?

Již několik let mají živý zájem o rekreační objekty i cizinci, zejména pak z řad Nizozemců. Protože máme pobočky po celém území republiky, mohu říct, že v těchto případech nezáleží tolik na lokalitě. Zájem mají jak o objekty na Šumavě, tak i v Beskydech. Důležité je, aby stála chata nebo chalupa u lesa a ideální je, pokud je v okolí kopcovitá krajina. Pro některé jsou důležitá i horská střediska. Nejde však o žádný masový jev, ale spíše o zájem jednotlivců.

6/ Je koupě chaty nebo chalupy dobrou investicí? (v jakých případech ano a v jakých ne)
Koupě rekreační nemovitosti běžného charakteru není typickým příkladem investice do nemovitostí. Ve drtivé většině případů si lidé kupují takovouto nemovitost za účelem rekreace. Pokud bereme vložené peníze do svého odpočinku za investici, pak je to investice rozhodně dobrá. Mimo to je známo, že investovat do vhodné nemovitosti je prakticky vždy lepší, než mít peníze uložené jen na bankovním účtu.
V současné době se ke koupi doporučují typicky české a moravské chalupy, vyhledávaný je typ tzv. roubenky. Pokud se bude majitel o takovou nemovitost starat, lze očekávat zhodnocení peněz při zamýšleném prodeji. Zajímavou investicí mohou být rovněž zahrady, které leží v lokalitách, ve kterých by mohlo dojít v horizontu několika ke změně územního plánu a obce by tam mohli povolit výstavbu.
Naopak koupě chalup, které složili dříve jako domy a nemají v sobě „to správné kouzlo“, nemusí být tou nejlepší investicí. Zde je však nutné posuzovat případ od případu.
Pokud se týká rekreačních objektů, které budou používány k podnikání (penziony, horské chaty atd.), tam je nutné výnosnost investice posoudit podle konkrétního případu a lokality.


<< Zpět do Mediacentra <<