Mediacentrum
Bydlení v centrech měst, Lidové noviny, 19.4.2005
BRNO

Co je považováno v Brně za centrum?
V Brně hovoříme o centru a o širším centru. Centrum Brna je tvořeno především propojením tříd Česká - Masarykova - Hlavní nádraží a většina ulic v této části města jsou pěší zóny. Za širší střed, který je taky velmi atraktivní, se považuje zejména severní část města kolem ulic, Milady Horákové, Lidická, Veveří, Údolní.

Orientační ceny bytů a rodinných domů (pokud se tam nějaké nacházejí) v těchto lokalitách
Ceny za 1 m2 se velmi liší podle stavu bytu. Cena za běžně vybydlený starší byt se pohybuje kolem 25 tis. Kč za m2. U opravdu pěkných a rekonstruovaných bytů mohou ceny dosáhnout až 40.000 – 45.000 Kč/m2. Taktových bytů však není v centru Brna moc, ale pokud se objeví a jsou opravdu pěkné, většinou je o ně zájem.

Byty jakých rozloh (od – do) se v těchto lokalitách nejčastěji vyskytují
V centru Brna jsou většinou byty 2,5+1 až 4+1 o velikostech 65 – 120 m2. Jelikož se jedná většinou o předválečné domy, většina těchto bytů mají i pokojík pro služku, který nyní majitelé využívají jako pracovny nebo šatny.

Orientační ceny nájmů v těchto lokalitách (za byt 1+1, 2+1 a 3+1, bez energií a služeb)
Ceny nájmů jsou v centru a širším centru vyšší cca. O 30 % než v jiných lokalitách. U bytu 1+1 kolem 7000, 2+1 8.000 –10.000, 3+1 10-13 tis. Pěkné byty a rekonstruované byty však mohou být i dražší.

Jaká je nabídka a poptávka po bydlení v centru, tzn. obchodovatelnost s nemovitostmi.
V poslední době vznikají rekonstrukcí starších domů žádané půdní a mezonetové luxusní byty, o tyto byty bývá mimořádný zájem. Pokud se v této lokalitě objeví byt, jehož cena odpovídá stavu nemovitosti, většinou nebývá těžké byt relativně rychle zobchodovat, a to platí i pro dražší byty, pokud je jejich stav přiměřený ceně.

Je o bydlení v centrum (v tom kterém městě) zájem? Je to považováno za tzv. “dobrou adresu”?
O bydlení v centru města je velký zájem. Přesto za opravdu ,,dobrou adresu" je v Brně považována Jiráskova čtvrť a okolí Kraví Hory. Zde jsou ceny nemovitostí k bydlení o desítky procent vyšší než v centru nebo širším Brně.

Staví se nyní v centru nějaký bytový dům
V Brně je velký nedostatek volných parcel pro stavbu bytového domu v centru nebo širším centru města. V současné době se velmi diskutuje o stavbě tzv. Jižního centra, které souvisí s přesunem vlakového nádraží o cca 50 m jižním směrem. V této lokalitě je mnoho volných ploch, které jsou však do vyřešení situace okolo přesunu nádraží zablokovány.

O kolik procent meziročně vzrostou ceny nemovitostí (bytů a RD) v centru města?
Předpokládáme růst o 5-10 %, a to zejména v závislosti na atraktivnosti a stavu konkrétního bytu. V jiných lokalitách budou ceny spíše stagnovat, v jiných cihlových mírně růst.


Rudolf Šmejkal, vedoucí pobočky RK Nejlepší bydlení v Brně

LIBEREC

Co je považováno v Liberci za centrum?
Z hlediska zájmu obchodníků a realitního trhu je za centrum všeho dění považována oblast mezi náměstími dr. E. Beneše a Soukenném náměstí. Mezi těmito náměstími jsou ulice s největší průchodností v Liberci. Jsou to ulice Moskevská a Pražská. V těchto ulicích nyní daleko více než předtím probíhají přestavby přízemních a sklepních prostor, především pro zvětšení obchodních ploch.


Orientační ceny bytů v těchto lokalitách
Ceny bytů v centru se pohybují kolem 18 - 25 tis. Kč/m2, obchodní prostory se prodávají za dvojnásobek. Ceny celých domů od 10 - 30 mil. Kč. Starší byty si udržují svoji cenovou hladinu kolem 1,5 mil. pro byt 3+1 a meziroční nárůst není větší než 5 %. Ceny nových bytů v nové zástavbě se pohybují podle plochy a vybavení mezi 1 až 3 mil. Kč, cca 20 - 25 tis. Kč m2.

Ceny domů se zhodnocují hlavně přístavbami do zadních traktů domů a rekonstrukcemi, které slouží ke zvětšení obchodních ploch. Orientační ceny pronájmů nemovitostí v této lokalitě je pro obchodní činnost různé, dle velikosti obchodní plochy a přístupnosti z ulice, plochy a výkladnic. Větší plochy se pronajímají v cenách kolem 9-10 tis.Kč/ m2/rok. Menší plochy s výkladnicí i více. Samozřejmě trend nárůstu je daleko vyšší než přilehlých lokalitách.

Jak velké byty lze v centru nalézt nejčastěji.
Byty v těchto lokalitách jsou jak v nových polyfunkčních domech, tak ve staré zástavbě. Nové byty jsou většinou v posledních patrech o větších rozměrech 100-160 m2 a s nadstandardním vybavením. Ve staré zástavbě jsou klasické byty běžných rozměrů a nebo se mění na podnikatelské prostory.

Orientační ceny nájmů v těchto lokalitách (za byt 1+1, 2+1 a 3+1, bez energií a služeb)
Ceny nájmu bytů jsou odstupňovány patrem, hlučností a stavem domu a bytu. Běžná cena pronájmu je u 1+1 7-8 tis, 2+1 8-9 tis., 3+1 12 tis. Kč a více. Zde se daleko více projeví cena za zrekonstruovaný byt a s plnou vybaveností.

Jaká je nabídka a poptávka po bydlení v centru, jaká je obchodovatelnost s nemovitostmi?
Prodeje celých domů se po rozprodeji městských domů nerealizují tak často. Když je nabídka prodeje celého domu, tak je většinou v cenách, které zatím investory moc nelákají a vyčkává se na snížení ceny. Obchoduje se však samozřejmě dále.
S byty se v této lokalitě (v centru) příliš neobchoduje, ze strany místních obyvatel není o bydlení v centru příliš velký zájem. (viz. č. 6)

Je o bydlení v centrum (v tom kterém městě) zájem? Je to považováno za tzv. "dobrou adresu"?
Zájem o trvalé bydlení v centru není nijak výrazný. Liberec je malé město s dobrou dostupností středu města, a proto vyhledávanější lokality jsou na okraji města v blízkosti přírody. Ve středu města je velká průchodnost, jak lidí (30-35 tis. denně), tak i vozidel během dne, a proto z klientely stávajících obyvatel není zájem nijak veliký. Klientela se rekrutuje spíše z ostatních měst republiky.


Luboš Koutník, vedoucí pobočky RK Nejlepší bydlení v Liberci

<< Zpět do Mediacentra <<