Mediacentrum
Tržní nájmy po uvolnění nezdraží, Lidové noviny, 15. 3. 2005
Ministerstvo pro místní rozvoj dokončuje zákon o nájemném, který by měl řešit i deregulaci.Podle ministra Paroubka by nájmy neměly růst o více než 8% ročně. Co by se stalo, kdyby stát regulaci ze dne na den zrušil?

Z průzkumu, který provedly LN v krajských městech ČR vyplývá, že deregulace nájmu o osm procent ročně by zpočátku neměla na tžní nájmy žádný vliv. Časem by se však mohly začít tržní nájmy mírně zlevňovat. "Minimálně v prvním roce by se nejspíš nestalo nic. Po druhém a dalším zvýšení by tržní nájmy mohly mírně klesnout a začít se tak přibližovat k cenám regulovaným." míní Rudolf Šmejkal z brněnské pobočky realitní kanceláře Nejlepší bydlení. ...
Podobný vývoj se dá očekávat v Plzni. "Po odstranění regulace by došlo k poklesu tržních nájmů zhruba o jednu třetinu a k růstu regulovaného nájemného v průměru o 150 procent." říká Jiří Hommer z plzeňské pobočky RK Nejlepší bydlení.
Zvyšování regulovaných nájmů a pokles tržních by se ale v jednotlivých městech výrazně lišily. Podle analýzy společnosti Patria by po uvolnění nájmů nenastaly žádné zásadní zěny v Mostě, Ostravě nebo Ústí n. Labem.

Domy budou dražší
"Absolutní rozdíl mezi regulovanými a tržními nájmyv Ostravě není tak velký jako v jiných městech České republiky. Proto by pokles tržních nájmů v absolutních číslech nebyl tak výrazný" tvrdí Petr Fikáček z ostravské pobočky RK nejlepší bydlení. Jednoznačně pozitivní bude deregulace pro majitele činžovních domů, kteří uvažují o prodeji. Cena těchto nemovitostí by totiž po uvolnění činží stoupla.
<< Zpět do Mediacentra <<