Mediacentrum
Ceny dobrých adres mají růst, Rovnost, příloha Ekonomika, 21. 1. 2004
Brno – Loni začali lidé v regionu ve větší míře nakupovat byty. Možná i proto, že se domnívali, že po vstupu do EU je to vhodná investice. Nahrává tomu i skutečnost, že výše nájemného je součástí politických programů koalice i opozice. Perspektivně je samozřejmě lepší, pokud člověk bydlí ve vlastní nemovitosti. Jenže musí mít prostředky k investici do koupě vlastního bydlení.

1. Názory odborníků na budoucí ceny realit se poměrně různí. Jaké tedy prognózujete ceny nemovitostí v Brně a v okolí v roce 2004?
V Brně se už půl roku projevuje trend stagnace, resp. mírného poklesu cen bytů, který je důsledkem stálého růstu cen v předešlých třech letech. Domnívám se, že tento trend poklesu bude patrný zejména u panelové zástavby. Naopak ceny nových bytů nebo bytů „na dobré adrese“ by měly mírně růst. U pozemků a domů v okolí do 30 km čekám oživení poptávky, tedy opět mírný růst jejich cen.

2. Jakým způsobem má kupující postupovat? Jak se má bez rizika nakupovat nemovitost?
Kupující si musí nechat ukázat výpis z katastru nemovitostí a geometrický plán, kde je zakreslena poloha nemovitosti tak, aby se nestalo, že bude kupovat úplně něco jiného. Z výpisu katastru nemovitostí se rovněž dozví, zda nemovitost, kterou kupuje nemá nějaké právní vady (věcné břemeno, zástava nemovitosti apod.), které by bránily převodu, nebo by omezovaly jeho vlastnická práva.
Rovněž je důležité, aby si kupující důkladně přečetl smlouvu, v ideálním stavu její obsah konzultoval s právníkem.
Naše realitní kancelář také doporučuje kupujícím, ať si na podrobnou prohlídku nemovitosti vezmou odborníka, který jim nemovitost zevrubně prohlédne a odhadne rozsáhlost případných oprav. Domnívám se, že je lepší investovat do takového odborníka, než být později překvapen, kolik oprav je nutné provést pro bezchybný stav nemovitosti.

3. V čem spočívají hlavní výhody spolupráce s realitní kanceláří při prodeji nemovitosti?
Pro většinu z nás je prodej nemovitosti událost, která je v našem životě výjimečná. Proto bychom jí měli věnovat náležitou pozornost. Prodat či koupit nemovitost dobře je náročné, neboť je nutné výběru nemovitosti a shromažďování potřebných informací věnovat hodně času a znát veškerá rizika, která nás mohou při prodeji nebo koupi nemovitosti potkat. Realitní kancelář musí být nejen zprostředkovatelem, ale především poradcem v průběhu celého období prodeje či koupě nemovitosti. Realitní kancelář nemovitost klienta nejen vhodně inzeruje, ale také komunikuje s případnými kupci, jezdí na prohlídky, zařizuje převod nemovitostí a zajišťuje mnoho dalších aktivit. Tím, že má realitní makléř mnoho zkušeností s prodejem, musí umět nemovitost prodat bez rizik a výhodněji, než běžný pozemšťan. Je důležité si na začátku záměru prodat či koupit promyslet, zda celou agendu podstoupíme sami, nebo bude lepší si najmout odborníky.

<< Zpět do Mediacentra <<