Mediacentrum
Při vybírání hypotéky je nutné počítat, deníky Bohemia a Moravia, 30.5.2005,
Lenka Milotínská - Souii

Při pořizování vlastního bydlení sázejí lidé na banky a jejich hypoteční úvěry. Podle čeho si vybrat co nejvýhodnější podmínky financování nemovitosti?
Pokud si chcete vzít hypotéku, musíte splňovat dvě podmínky.
Mít dostatečný příjem na splácení úvěru
Mít k dispozici nemovitost v odpovídající ceně, kterou je možné ve prospěch banky zastavit.Cenu pak stanoví odhadci banky podle tržní ceny, a z ní banka půjčí do výše 70, 85, 90 i 100 procent této odhadní ceny nemovitosti.
Žadatel by také neměl mít žádné dluhy po splatnosti. (tzn. čistý úvěrový registr, u osob OSVČ bývá požadována i bezdlužnost z finančního úřadu)

Změny v úrokových sazbách
Většinu klientů zajímá ze všeho nejdříve výše úrokové sazby. Jak už bylo uvedeno, výše úroků u hypotečních úvěrů je garantována po určitou dohodnutou dobu, nazývanou fixační období. Toto období si klient volí sám - na jeden rok až patnáct let. Po uplynutí fixačního období banka klientovi nabízí nová období s novu úrokovou sazbou. V této době může klient mimořádnou splátkou úvěr částečně umořit nebo splatit úvěr celý a to bez sankcí.

V současnosti však došlo na trhu k tomu, že ČNB úrokovou míru ještě snížila. Sazba tím klesla na 1,75%. ČR má tímto nejnižší úrokovou míru v EU.
Na tuto změnu zareagovaly pochopitelně i banky – některé sice zůstaly na stávajících úrocích, avšak jiné úrok ještě snížily. Celkově se sazba snížila v průměru o dvě desetiny procenta. V zásadě se však nejedná o nijak velký rozdíl, banky si jsou úrokově velmi blízké.

Podle čeho se rozhodnout
Pro klienta je tedy rozhodující celková nabídka. Ta zahrnuje poplatky za zpracování úvěru, poplatek za odhad ceny nemovitosti, poplatek za vedení účtu.
Proto se nyní můžeme setkat s nejrůznějšími nabídkami, které obsahují snížené poplatky za zpracování úvěru nebo za odhad nemovitosti. V některých případech jsou tyto služby dokonce poskytovány po určitou omezenou dobu zcela zdarma.

Kombinace může pomoci
Hypotéku je možné kombinovat například se stavebním spořením, a to především v případech, není-li možno půjčit na nemovitost 100% odhadní ceny. Úvěr ze stavebního spoření tak může doplnit chybějící částku. Do částky 300 000 Kč úvěru není nutná zástava nemovitosti (od cca 1 500 000 Kč výše úvěru se žádá zajištění ručitelem).
Další kombinace jsou možné také se spotřebitelským úvěrem, kreditní kartou, apod. ovšem za mnohem vyšší úroky.

Jak je to s pojištěním
Vždy, pokud zastavujeme nemovitost, je nutné ji pojistit na tržní cenu a pojistné plnění vinklovat ve prospěch banky. Jedná se například o pojištění zdí a příslušenství, nikoli vybavení – to se pojišťuje stejným způsobem jako domácnost.
Životní pojištění je nutné pouze pro případ smrti a stačí mít pojištěn aktuální zůstatek dluhu. Nejčastěji se vyžaduje u jednotlivců, kteří si berou úvěr sami, anebo u toho z partnerů, který má mnohem vyšší příjmy.

Autorka je finanční poradkyní společnosti Nejlepší bydlení.


<< Zpět do Mediacentra <<