Mediacentrum
Nejlepší investice do nemovitostí, Lidové noviny, příloha Bydlení, 24.1.2006
Investiční tipy
Do jaké nemovitosti, v jaké čtvrti či ulici se vyplatí investovat v jednotlivých krajských městech ČR? Oslovili jsme realitní kanceláře, které v daných městech působí, a sestavili jsme přehled investičních tipů.

BRNO
Byty
plus
Jako investici realitní makléři rozhodně doporučují koupi spíše cihlového než panelového bytu. Nejlepší investicí je samozřejmě koupě bytu v Masarykově čtvrti, prestižní brněnské části. Cena nemovitostí by tam mohla růst asi o 5 % ročně. Dalším typem jsou lokality Černá Pole, Žabovřesky a severní část širšího centra města, v nich by se růst cen mohl přiblížit 5 % ročně. S výhledem pěti let by s ohledem na přesun nádraží jižním směrem mohly vzrůst na významu a ceně byty v lokalitě jižně od centra Brna, tzv. jižního centra.
minus
Hlavní pokles cen u panelových bytů v sídlištích již nastal. Klesat budou hlavně ceny těch bytů, jejichž majitelé drží stále ceny nad jejich tržní hodnotou.

Nájmy
O pronájmy bytů v Brně zájem stále trvá. Proto i nadále doporučujeme investovat do koupi bytu za účelem pronájmu. Určité změny by však mohlo přinést uvolnění regulovaného nájemného nebo větší privatizace městských bytů.

Pozemky
V Brně a blízkém okolí se očekává růst cen pozemků v tomto roce až o 10-15 %. Velký zájem je o pozemky v příměstských částech Brna, kterých je však omezené množství. Proto právě zde můžeme očekávat nejvyšší nárůst ceny.

Rodinné domy
Nejvyšší zájem je tradičně o nejlukrativnější čtvrti Masarykova a Černá Pole, dále o čtvrti Žabovřesky, Komín, Jundrov a Královo Pole, tzn. čtvrti s pěkným okolním prostředím a zároveň rychlou dopravní dostupností do centra. U těchto lokalit očekáváme největší nárůst. Důležitým faktorem pro růst ceny je však také stav nabízené nemovitosti.

Trend
Stálým trendem je nákup nových cihlových bytů. Dalším trendem je stěhování obyvatel za město nebo do jeho okrajových městských částí, zejména severních lokalit (Ivanovice, Lelekovice, Česká, Kuřim, Utěchov, Soběšice atd.).

BRNO
Nejlepší investicí je samozřejmě stále koupě bytu v Masarykově čtvrti, jedné z nejprestižnějších brněnských čtvrtí. Ceny nemovitostí by zde mohly růst, a to minimálně o 5-7 % ročně. Dalším typem jsou lokality Černá Pole, Žabovřesky (předpokládaný růst cen o cca 5 % ročně). S výhledem 5 let by ( s ohledem na projekt na přesun brněnského nádraží jižním směrem) mohly vzrůst na významu a ceně byty v lokalitě jižně od centra Brna, tzv. Jižní centrum.
Ceny pravděpodobně vzrostou u rodinných domů.

Pramen: Rudolf Šmejkal, ředitel realitní kanceláře Nejlepší bydlení.


PLZEŇ
Byty
+ Jako dobrou investici doporučujeme koupi spíše cihlového než panelového bytu. Může se jednat o novou výstavbu nebo i starší zástavbu. Vždy platí, že je třeba dobře zvolit lokalitu (např. Bory, Slovany). V horizontu dvou let předpokládáme růst ceny o 10%. Nutno dodat, že i byt v „paneláku“ je momentálně velmi poptáván, což si vysvětlujeme jako důsledek brzké deregulace nájmů a zvýšení DPH u stavebních prací.
- Ceny panelových bytů jsou opět mírně nadhodnoceny, může dojít skokově k jejich poklesu. Nerekonstruované domy (např. Vinice) zaznamenají pravděpodobně pokles, o to až 0 15-20%.

Nájmy
Investici do koupě bytu za účelem pronájmu lze stále doporučit. V případě malometrážního bytu v centru města nebo dobré čtvrti je úspěch téměř zaručen. Situace se může změnit úplnou deregulací nájemného.

Pozemky
Pozemek je obecně velmi dobrou investicí, zvláště jedná-li se o stavební parcelu. Cena stavebních pozemků se neustále zvyšuje. Důležité je zjistit dostupnost inženýrských sítí a prověřit možnost využití pozemku v územním plánu.

Rodinné domy
U nové výstavby nabídka dosud silně pokulhává za poptávkou. Je to způsobeno jednak nedostatkem vhodných pozemků a také tím, že se poslední dobou orientovala většina developerských firem spíše na výstavbu bytových domů. Koupi rodinného domu lze jednoznačně doporučit, očekává se zvýšení cen po přechodu na DPH 19% od roku 2008.

Trend

Momentálně se jedná o snahu mnoha jednotlivců obstarat si vlastní bydlení. To lze přičíst obavám z deregulace nájemného, ze zvýšení DPH a také z postupného zvyšování úrokových sazeb u hypotečních úvěrů.

INVESTIČNÍ TIPY
Nákup cihlového bytu nejlépe s garáží nebo parkovacím stáním v lokalitě Bory, Doubravka, Slovany. Dobrým tipem je i nákup rodinného domu v Plzni nebo v těsné blízkosti města. Ceny podobných nemovitostí porostou a hodnotíme je jako zajímavou investiční příležitost.

SUPERTIP
Nákup zemědělského pozemku s možností změny jeho charakteru na stavební v blízkosti města.

Pramen: Bc. Jiří Hommer, ředitel pobočky RK Nejlepší bydlení v Plzni


OSTRAVA
Byty
+ Trvalý zájem je o byty spíše ve starší, tedy cihlové zástavbě, o velikosti max. 2+1, které jsou zároveň výhodnou investici. V panelové zástavbě jsou ceny nadhodnoceny a budou klesat až o 20 % (převážně tam, kde nabídka převyšuje poptávku). Opačný trend nastane po vyrovnání poptávky s nabídkou. U cihlové starší zástavby vzrostou ceny s výhledem pěti let o 15 - 20%. Ceny začnou růst až po dostavbě dálnice a zvýšení dopravní dostupnosti regionu a po zrealizování velkých investičních záměrů jako je např. automobilka Huyndai.
- Investice, která se nevyplatí, je jednoznačně předražený byt v nevhodné lokalitě. Tyto nadhodnocené ceny půjdou dolů cca. o 15 až 20%. Zájemce by si měl zjistit, o jak atraktivní lokalitu jde. Nevhodná oblast a vysoká cena znamenají špatnou investici.

Rodinné domy
Zájem o rodinné domy neustále roste. Úměrně s tím rostou také ceny nemovitostí, a to asi o 10 - 15 %. Největší zájem je o RD kolem 1.5 mil., nebo o úplně zdevastované domy, které ale stojí na lukrativních pozemcích (domy se následně bourají a na jejich místech vznikají nové). Velký zájem je o lokality směrem od Ostravy, a to směr Opavsko, dále na jih, či jihozápad. Novostavby se prodávají o něco méně.

Nájmy
Koupě bytu za účelem pronajímání je investicí dlouhodobou, rozhodně však neztrácí však na hodnotě. O pronájmy je stále velký zájem (většinou o menší byty, maximálně do velikosti 2+1).

Pozemky
Zájem o stavební pozemky je patrný ve stejných lokalitách jako o domy. Ceny pozemků budou stoupat, a to v závislosti na vybavenost a lokalitu. Odhaduje se nárůst o 15 až 25 procent. Nejžádanější lokality jsou směrem od Ostravy na Hlučín, Krásné Pole, směr na Kyjovice a směrem na Polanku a Klimkovice

Trend
Obecným trendem na Ostravsku zůstává omezené množství financí na pořízení vlastního bydlení. To se většinou řeší různými druhy půjček. Po dostavění dálnice a zvýšení dopravní dostupnosti regionu lze očekávat celkové zlepšení situace v regionu.

INVESTIČNÍ TIPY
Dobrou investici představují byty spíše ve starší, tedy cihlové zástavbě o velikosti 2+1 (také zaznamenáváme zájem o pronájmy těchto bytů). Po dostavbě dálnice (a zvýšení dostupnosti regionu) očekáváme vzrůst o cca 15 až 20 procent.

Pramen: Ing. Denis Hrubý, ředitel pobočky Nejlepší bydlení v Ostravě


LIBEREC
Byty
+ Výhodná investice je stále nákup bytových nájemních domů ve středu města a v přilehlých ulicích, které jsou ještě komerčně zajímavé v přízemních obchodních prostorech. Bohužel po prodeji domů z majetku města nabídka již není žádná. Bude následovat tzv. prodej z druhé ruky, a proto i v jiných cenách. Přesto bych nákup doporučoval, z důvodu stálého nedostatku bydlení pro zaměstnance průmyslové zóně . Poptávka stále roste po samostatných bytech v nízkopatrových cihlových domech nedaleko od městské dopravy v lokalitách Králův Háj, Ruprechtice, Horská, jsou stále zajímavé i když cena je kolem 1-1,5 mil. Kč
- Nezajímavé jsou přízemní byty na velkých sídlištích jako celek, hlavně však sídliště Rochlice, nebo pro jiné parametry (vzdálenost od středu města), sídliště Vesec, Doubí.

Rodinné domy
O starší rodinné domy je velký zájem. Jejich ceny se pohybují podle stáří a stavu od 1,7 milionu do 3,5 milionu korun. Požadované ceny se stále pomalu posouvají výše. Jsou to však ceny nereálné a prodej se uskutečňuje níže. Větší poptávka je po domech směrem na jih, nebo v dosahu MHD a nedaleko rychlostní silnice směr Praha –Ústí n.L , ne však již dále než 10 km od Liberce.

Pozemky
Velký zájem je o jednotlivé stavební parcely, ale situace v samotném Liberci je velice špatná. Zejména přímo v Liberci, kde je poptávka po pozemcích nejvyšší, skoupili velcí investoři veškeré větší plochy k zástavbě bytovými domy. Na prodej jsou zajímavé lokality Horská , Pavlovice, kde jsou ceny od 1800Kč-2500/m2. Město Liberec již v minulém roce začalo a v tomto roce bude pokračovat s prodejem pozemků ve vlastnictví města a to formou aukcí. Tímto bude na trhu dostatek různých typů pozemků ke koupi a bude záležet jen umístění a na kupní síle zájemců.

Trend
+ Bydlet v cihlových domech jak nových tak starších nedaleko středu města, nebo v střešních nástavbách přímo ve středu města. Klienti se chtějí stěhovat blíže k přírodě, což v Liberci je oblast podhůří Jizerských hor. Zde ceny pozemků rostou každý rok i o 10% dle místa. Ceny jsou však již dosti vysoké, tak že cena již neporoste tak strmě.
- Méně zajímavá je lokalita pod Ještědem, kde je klima studenější a staví se zde další průmyslové zóny. Již nyní tam klesá cena pozemků o 3-5% ročně.


INVESTIČNÍ TIPY Liberec
Byty v cihlových domech v lokalitách Ruprechtice, Králův háj, Harcov. Nízkopodlažní panelové domy na okraji města ve stejných lokalitách na pronájem bytů. Pozemky z majetku města ke spekulacím.

Pramen: Luboš Koutník, vedoucí pobočky Nejlepší bydlení v Liberci


Č. BUDĚJOVICE
Byty
+ Dobrá investice je jednoznačně do bytů v cihlových domech a do bytů v centru, které se renovují.Vyplatí se také kupovat byty na velkých neatraktivních sídlištích (např. Máj), neboť pro mladé rodiny jsou zde přístupné ceny.
- Nevyplatí se kupovat panelové byty na nejstarších sídlištích (např. Pražské předměstí, Sídliště u Družby), které jsou sice blíže centru, ale jsou zde velmi vysoké ceny a celkově jsou domy nerekonstruované.

Pozemky
Nejzajímavější pozemky jsou v okrajové části města, např. Hůry, Rožnov, Dobrá voda, Srubec a Zavadilka. Současná cena je okolo 900Kč za m2, ceny se po nárůstu již stabilizovaly a nepředpokládá se jejich další zvýšení.

Rodinné domy
Oblíbené jsou především tyto lokality: Hůry, Rožnov, Dobrá voda, Zavadilka a vůbec velký zájem je o domy umístěné ve vzdálenosti do cca 20km od Budějovic. Je zájem především o domy starší, do ceny přibližně 2 milionů, poptávkas je i po novostavbách, do stáří 2 let.

Trend
Současným trendem je stěhovat se z centra města do okrajových částí, kde je ovšem dobrá dopravní dostupnost, existují zde MŠ a ZŠ.

INVESTIČNÍ TIPY
Investice se jednoznačně vyplatí do bytů v cihlových domech, předpokládáme zde navýšení zhruba o 2 až 4 %.

Pramen: Erika Kourová, ředitelka pobočky Nejlepší bydlení v Českých Budějovicích

<< Zpět do Mediacentra <<