Mediacentrum
Na co dát pozor při koupi nového bytu, vysílání ČRo 1, 25.1.2006
Hostem pravidelného vysílání rubriky Spotřebitelský servis byl Ing. Vladimír Veselský z RK Nejlepší bydlení.
----------------------------------------------------------
Novostavby patří obecně k nejvýhodnějším investicím do nemovitostí. Při koupi nového bytu je zjevné, že nebudeme muset řešit opravy a další investice, které je třeba zohlednit při koupi staršího bytu.

Vybavení v ceně
Vedle použitých materiálů jde zejména o druh vytápění, značku a kvalitu kotle, úpravu podlah v kuchyni, chodbě a obytných místnostech (většina firem předává byt pouze s betonovou stěrkou podlahy, existují ale i takové projekty, kde je v ceně podlahy minimálně v chodbě, kuchyni a obývacím pokoji plovoucí podlaha nebo dlažba včetně položení). Dobré je zaměřit se také na vybavení koupelen, většina projektů má dlažbu a obklady na WC a do koupelny už v ceně.

Nutnost přikoupit garáž, sklep, kočárkárny, kolárny
Rozdíl u jednotlivých projektů spočívá také v tom, že někdy stavební firma podmiňuje koupi bytu i koupí garáže. Tak se může byt pořádně prodražit, pokud tedy nemáme v úmyslu garáž koupit.
Mnoho stavebních společností se také snaží využít každý volný prostor v domě na byty a tak se často stává, že v domě nejsou žádné místnosti na odkládání kol nebo kočárků. Většina lidí si při rezervaci bytů tuto skutečnost vůbec neuvědomí.
Často v ceně bytu není také cena sklepů a stavební firma je nabízí zvlášť, je pak na vás, jestli si takový sklep koupíte nebo ne.

Stavební firma
U stavební firmy je dobré se informovat, jakou má firma minulost a co již postavila. Výše základního jmění není až tak rozhodující, protože se může jednat o společnost, která staví hodně, např. 5-10 projektů, ale na investice používá cizí zdroje, např. půjčky bank. Avšak tyto společnosti se mohou dostat do problémů.

Počet splátek za byt
Při koupi nového bytu je nutné mít na zřeteli způsob jeho úhrady. Drtivá většina projektů je financována víceméně průběžně ze splátek za úhradu bytu (půjčky od bank by cenu bytu zdražily). Čím více splátek, tím je placení průhlednější. Některé firmy mají např. 3 splátky (na počátku, uprostřed a na konci), jiné mají např. 10 splátek, a to podle skutečně prostavěných nákladů. Tento druh placení se zdá být nejvíce přehledný a transparentní - kupující vidí, za co přesně zaplatil.

Převod bytu a pozemku
Stejně jako počet splátek je důležité, kdy dojde k převodu vlastnictví bytu. Některé firmy převádí byty až po zaplacení poslední splátky, protože se takto brání případné platební neschopnosti kupujících. Jiné společnosti převádí bytovou jednotku už ve chvíli, kdy je to ze zákona možné, tedy když je postavené poslední obytné patro. Z hlediska kupujícího je tento způsob mnohem výhodnější, jelikož může A) čerpat dřív hypotéční úvěr B) se vyvarovat problémů s případnou nedostavbou domu (např. známá kauza H-systém).

Ceny nových bytů
Ceny nových bytů se liší zejména podle lokality a pohybují se od 19.000 kč/m2 až po 26.000 Kč/m2 obytné plochy bytu. Na rozdíl v cenách má vliv zejména lokalita než kvalita použitých materiálů (většinou se používají stejné) nebo vybavení bytu (levnější byt mívá často lepší vybavení).
Cenovou bombou jsou například půdní vestavby v centrech měst, kde je cena za m2 bytu v obecním domě 15.000 Kč, přičemž nabízeným vybavením se nikterak neliší od ostatních bytů (zde je předplacený nájem na 30 let).

Pozor na cenu v DPH a pozemku
Při srovnání cen musí brát kupující v potaz i skutečnost, jestli inzerovaná cena zahrnuje v ceně i DPH a cenu pozemku. Někteří prodejci se uchylují k fintám, že cena za byt je uvedena bez ceny pozemku a rovněž nezahrnuje výši DPH. Proto je potřeba před rozhodnutím o koupi si tyto dvě skutečnosti řádně ověřit.

Nový cihlový byt versus starší byt
Rozhodnutí, zda si pořídit cihlový nebo panelový byt, závisí nejvíce na požadavku klienta a jeho finančních možnostech. Existují některé typy lidí, kteří by se z panelového bytu nestěhovali, přestože mají peníze na koupi nového cihlového bytu. Tito lidé mívají často chaty nebo chalupy a svůj čas a peníze investují spíše tímto směrem.
Jinak běžně platí, že kupující považují bydlení v novém, cihlovém bytě za pohodlnější a příjemnější. Z toho důvodu si také nový byt kupují. Nevýhodou je vyšší cena u nového bytu než u bytu staršího, zejména pak panelového a proto je také pro mnoho, zejména mladých rodin výhodnější koupit si starší panelový byt, např. 3 korun, než za stejně veliký cihlový byt utratit minimálně 1,4 mil. korun.

Výhodami nového bytu se zdá být:
- vše je nové,
- většinou si byt můžeme upravit ještě v době výstavby (jak velikosti pokojů, tak i koupelnu a kuchyň)
- jedná se o cihlu, která jako stavební materiál je vyzkoušená
- platí se méně do fondu oprav (jelikož se jedná o novou stavbu)
- většinou vlastní topení

Nevýhodami nových domů:
- často neodborná práce a problémy s následnými reklamacemi
- vyšší cena
- někdy chybí sklepy a kočárkárny<< Zpět do Mediacentra <<