Mediacentrum
Menší byt je lepší investice. Lidové noviny, 13.6.2006
Bydlíte na sídlišti v některém z našich krajských měst a zajímá vás, jak se bude cena vašeho bytu vyvíjet v příštích letech, nebo zda se vůbec vyplatí investice do bytu na sídlišti? Odpovědi na tyto a další otázky najdete v následujícím článku.


Praha: menší byt je dražší, ale lépe se pronajímá

Obecně prý platí, že lepší investice za účelem pronájmu - nebo podnájmu - je do menších bytů. Jde o garsoniéry, byty 1+kk nebo 2+kk. Nabývací hodnota je výrazně nižší než cena za pronájem. Například byt 2+kk za zhruba 1,3 milionu korun lze pronajmout včetně poplatků za 12 tisíc měsíčně oproti bytu 3+1 za zhruba 1,8 milionu, za nějž lze požadovat nájem 14 nebo 15 tisíc měsíčně. Návratnost investice je rychlejší u menších bytů,“ radí ředitelka kanceláře a dodává, že všechna sídliště jsou v tomto ohledu perspektivní na dobu 10 až 15 let. Poté je lépe prodat a koupit byt v cihlovém domě blíže centru. Nejméně perspektivní se jeví Počernice, Řepy, Hostivař a Měcholupy naopak nejperspektivnější Stodůlky, Barrandov, Motol, Košíře, Malešice, Strašnice, Krč, Braník, Lhotka.

Brno: koupě bytu na sídlišti je nejistá investice

Určitou stagnaci cen starších panelových bytů v moravské metropoli lze pozorovat na sídlištích v Bohunicích a Líšni. „K mírnému poklesu dochází v atraktivních lokalitách Komín, Jundrov, Královo Pole a Žabovřeskách. Naproti tomu jsou stabilně stoupající ceny v Černých polích a Lesné, kde se dá odhadovat nárůst o 3 až 5 procent,“ říká Rudolf Šmejkal, vedoucí pobočky RK Nejlepší bydlení v Brně. Větší nárůst cen se projevuje hlavně u menších bytů. „Koupě panelového bytu na sídlišti je z dlouhodobého hlediska nejistá investice. Zatím se výnos po odečtení nákladů pohybuje mezi 3 až 5 %, nicméně tržní nájemné postupně klesá,“ míní Šmejkal.

V Brně nyní probíhá na mnoha místech masivní výstavba cihlových komplexů bytů, o které je značný zájem i přes jejich vyšší cenovou hladinu. „Ceny začínají u větších bytů na 24 000 za metr a u menších bytů jdou přes 30 000 za metr,“ dodává Rudolf Šmejkal.

České Budějovice: na sídlišti Máj budou ceny klesat

V Českých Budějovicích na sídlišti Máj se ceny bytů budou snižovat řádově o 5 procent. „Naopak na sídlištích Pražské předměstí a Rožnov (u rekonstruovaných bytů) se ceny zvýší o 5 procent, ovšem jen v atraktivnějších lokalitách a u větších bytů,“ tvrdí Erika Kourová, vedoucí pobočky Nejlepší bydlení v Českých Budějovicích. Byty na sídlištích Vltava a Šumava (po rekonstrukci) budou pravděpodobně stagnovat na stejné cenové relaci. „Nejlépe se pronajímají byty 2+1 a 1+1 do 6500 Kč (včetně energií) a alespoň částečně zařízené bez ohledu na to, o jaké sídliště se jedná. Za účelem pronájmu se příliš nevyplatí investovat do rekonstrukce,“ říká Kourová.

Olomouc: nejméně oblíbené lokality jsou Nový Svět a Holice

Vzhledem k trendu poslední doby, kdy za posledních několik měsíců enormně narostly ceny panelových bytů v Olomouci, předpokládají odborníci ustálení stavu cen ve všech lokalitách. „Mezi nejoblíbenější lokality v Olomouci patří Povel, Nová Ulice a Tabulový Vrch a Neředín. V těchto lokalitách jsou žádány všechny zmíněné velikosti bytu. O byty větší než 3+1 je zájem omezený,“ popisuje ředitel Hanácké realitní Petr Korytár.

Zájem je také o byty na sídlištích Lazce a Nové Sady. Lazce je sídliště, které leží nejblíže historickému centru města, Nové Sady je pak sídliště s nejmladšími panelovými byty.

„Nicméně je obě zařazujeme do zóny s atraktivitou. Lazce především pro umístění bezprostředně vedle Moravy, tedy v povodňové zóně, a Nové Sady pro velkou hustotu zástavby. Na těchto sídlištích u standardních bytů již nárůst neočekáváme. Ve výjimečných případech může u „ideálních“ bytů cena stoupnout do 5 %,“ míní Korytár.

Naopak mezi nejméně oblíbené lokality patří Nový Svět a Holice. Tomu odpovídají i ceny zdejších bytů. Atraktivitu lokality označují realitní makléři z Hanácké realitní číslem tři. V průměru jsou zde byty levnější o 10 až 15 %. Tento deficit tu s největší pravděpodobností zůstane i do dalších let.

„Byt 1+1 nebo 2+1 v oblíbené lokalitě a v opraveném domě doporučujeme jako investici. U bytů v méně oblíbených lokalitách, o dispozici 3+1 a větší, v neudržovaných domech a s výhledem oprav interiéru bytu, nákup se záměrem investice rozhodně nedoporučujeme,“ radí Korytár.

Ceny bytů na sídlištích zásadně ovlivňuje a ovlivňovat bude nová výstavba bytových domů. „Zájem je o byty v cenových relacích kolem 20 000Kč za metr čtvereční.“ tvrdí Martin Minář, vedoucí makléř Hanácké realitní kanceláře.

Jihlava: ceny starých a nových bytů jsou takřka srovnatelné

Ceny bytů v okrajových částech města (Březinky, Bedřichov, Staré Hory, Horní Kosov, Lidická Kolonie) mírně klesají. Naopak nárůst cen je patrný v centru města a nově vystavěných sídlištích.

„Dobrá investice je v případě zakoupení cihlového bytu nejlépe v centru města nebo okolí centra. Další zajímavá lokalita jsou Staré Hory, Březinky, Horní Kosov. Ceny nových bytů jsou téměř srovnatelné se starými. Nových bytů je ovšem nedostatek, proto ceny klesají mírně,“ míní odborníci z realitní kanceláře Bydlíte.cz s pobočkou v Jihlavě.

V současné době se dokončují sídliště Dolina, Horní Kosov. Chystají se další na Sasově a Hruškových Dvorech, které budou dokončeny v roce 2008. Byt 1+KK vyjde přibližně na 600 000 Kč, 2+KK na 900 000 Kč a třípokojový na 1 200 000 Kč.

Ostrava: nová sídliště se nyní nebudují

Byty na sídlištích na území města Ostravy představují významný segment trhu s nemovitostmi. V některých okrajových částech města byl v posledních měsících zaznamenaný nárůst cen v rozpětí do 10%(Poruba, Hrabůvka, Zábřeh).

„Po skokovém zvýšení cen bytů během relativně krátkého období očekávám spíše trend velmi mírného a pozvolného růstu v atraktivnějších lokalitách Ostravy (Centrum, Moravská Ostrava, Poruba, Hrabůvka). Vyšší potenciál dalšího růstu ceny mají byty umístěné v centru Ostravy a v jeho bezprostřední blízkosti.,“ říká Tomáš Kita, ředitel pobočky RK Nejlepší bydlení v Ostravě. Trendem je pořízení bytu v žádané lokalitě za „rozumnou cenu“ v původním stavu, jeho následné zhodnocení rekonstrukcí a nabídnutí k pronájmu či prodeji.

„Na území města Ostravy nejsou v současnosti budována žádná sídliště. Vznikají však některé nové projekty soukromých investorů v lokalitách Nová Poruba, Martinov a Muglinov,“ dodává Kita.

Liberec: o nové byty je zájem, větší je ale o parcely

„Ceny bytů v nízkopodlažních domech od 2. patra v lokalitách Králův Háj , Ruprechtice, Harcov stále porostou. Neoblíbené byty v přízemí a na velkých sídlištích Rochlice atd. budou stagnovat,“ tvrdí Luboš Koutník, vedoucí pobočky Nejlepší bydlení v Liberci. Podle jeho slov byty menších rozměrů, ale minimálně 35 m2 , jsou a budou stále žádané.

„O bytové domy je zájem. Větší poptávka je však po stavebních pozemcích a rodinných domech. Ceny se pohybují podle lokalit. Nejdražší je zase Horská, Ruprechtice, Králův Háj. Cena nového bytu se pohybuje průměrně kolem 25 000 Kč/m2. V centru města ale i 32 000,“ uzavírá Koutník.

<< Zpět do Mediacentra <<