Mediacentrum
Bydlet ve vlastním? Nyní je šance. Pražský deník. 26. 1. 2007
Petr Vančura

Situace na realitním trhu v Praze a středočeském kraji byla v roce 2006 plná překvapení. Letos můžeme s jistotou očekávat určitou stabilizaci, kterou naznačil už vývoj v posledním čtvrtletí minulého roku.

Poptávka se změnila

Byty, rodinné domy a pozemky jdou v poslední době na odbyt. Přidávají se k nim i rekreační nemovitosti, zejména v dostupné vzdálenosti od Prahy. Na začátku roku 2006 se pořadí investičních výnosů z jednotlivých komodit nemovitostí pohybovalo v následujícím pořadí: rodinné domy, rekreační objekty, byty a pozemky s mírou výnosnosti od 3 do 7 procentních bodů ročně. Tento trend platil do prázdnin. S příchodem nového školního roku a především s příchodem čerstvých absolventů škol do zaměstnání u firem působící v našem regionu se pořadí změnilo následovně: byty, rekreační objekty, rodinné domy a pozemky.

O statisíce korun víc za starší byty

Starší zástavba pražských bytů (panelových i cihlových) a objekty určené k rekreaci v okolí Prahy způsobily v realitních obchodech nadprůměrný skok a to i přesto, že je již výstavba nových bytových jednotek v daleko lepší kondici. Pro ilustraci lze znázornit nárůst ceny na příkladu panelového bytu 3+1 na okrajovém sídlišti Prahy, stáří cca 20 let. Rozdíl mezi prodejní cenou na jaře a ke konci roku se pohyboval kolem 300 až 400 tisíc Kč. Současně s tím se samozřejmě v podobném procentním poměru prodejních cen zvýšily i ceny bytů v okolí Prahy.

Apetit přiživují banky a developeři.

Investiční apetit přiživují banky a developeři. Snaží se přesvědčit, že je poslední příležitost nakupovat. Banky upozorňují na zdražování hypoték a předhání se v reklamních kampaních o jednoduchosti a lehkosti nakupování prostřednictvím hypotečních úvěrů na téměř neomezenou délku splácení. Developeři se snaží působit možným zvýšením DPH na bytovou výstavbu.

Pravda je taková, že úroky z hypoték již skutečně rostou a v průměru přesáhly 4,3 procentních bodů, ale zatím je drží na uzdě konkurence desítky bankovních ústavů. Hrozbu vyššího DPH se pokusí vláda zažehnat do roku 2010 tím, že většinu výstavby zahrne pod pojem „sociálního bydlení“, u kterého je možné ponechat sníženou 5% sazbu DPH.

Co udělají ceny

Zvláštní kapitolou jsou pronájmy bytů s tržním nájemným. Díky široké nabídce nových rezidenčních možností bydlení mnoho majitelů větších bytů (od 3+1a výše) opouští od pronájmů a tyto byty raději prodávají. Důvodem je jistě pokles nájemného vlivem vysoké nabídky a zvýšené nároky na údržbu objektů.

Paradoxně tedy není letos důvod k velkému růstu cen rezidenčních nemovitostí. Nabídka bytů a rodinných domů roste a je tak velká, že ceny méně prodejných projektů mohou stagnovat nebo i nepatrně klesnout. U ostatních realit se v letošním roce očekává růst cen v průměru 6 až 20 procent, přičemž je předpoklad pozic následující: byty, rekreační objekty, rodinné domy a pozemky.

Z dlouhodobého hlediska jsou nemovitosti dobrou investicí. Ty kvalitní a v dobrých lokalitách se jistě budou v průměru zhodnocovat víc, než o kolik poroste inflace. Výnosy z tržního nájemného sice pomalu klesají, ale zatím také ještě stačí pokrýt inflaci.


Autor je obchodním ředitelem RK Nejlepší bydlení
www.nejlepsibydleni.cz

<< Zpět do Mediacentra <<