Mediacentrum
Rodinný dům za cenu bytu, Lidové noviny. 17. 10. 2006
Rodinný dům za cenu bytu? Jestliže chcete nový, v okolí Prahy, počítejte s částkou okolo tří milionů korun. Nebo si nechte navrhnout tzv. rostoucí dům.

Pokud uážíme, že v našem hlavním městě se ceny nových bytů o rozloze okolo 100 metrů čtverečních pohybují od 3 miliónů výše, vyjde pořízení srovnatelně velkého rodinného domu na přibližně stejné peníze.

Na cenu bytu, stejně jako domu, má dále vliv i velikost podlahové plochy, lokalita a samozřejmě i vyšší vybavení. Hovoříme-li tedy o Praze, byt v cenové relaci odpovídající nejlevnějšímu rodinnému domu bude zajisté disponovat velkou terasou nebo balkonem či předzahrádkou, bude mít parkovací stání v domě, který bude pravděpodobně chráněn centrální recepcí.

....

Variantou, jak přijít k levnému domu za cenu bytu, je pořídit si starší dům a průběžně jej rekonstruovat. Realitní makléří ale upozorňují, že dodatečné náklady mohou představovat často i poměrně vysoké částky. "Podle konkrétní situace v řádu několika statisíců i více. Reálný odhad těchto nákladů, způsob realizace oprav i jejich finanční krytí proto považujeme za velmi důležité při samotném zvažování investice do koupě staršího domu" říká Tomáš Kita, vedoucí pobočky RK Nejlepší bydlení v Ostravě.

Starší dům může být levný jen zdánlivě

A jeho brněnský kolega Rudolf Šmejkal k tomu dodává: "Z hlediska ceny domu za cenu bytu u starší zástavby lze za cenu 3 + 1 v ceně zhruba 1 500 000 korun pořídit v Brně v okrajové části dům určený k demolici či úplné rekonstrukci. Jak Šmejkal dodává, zájem o tyto domy je značný, a s tím souvisí i vyšší cenová hladina, často v nepoměru s užitnou hodnotou. "Není výjimkou prodej pozemku s bonusem ve formě domu k demolici." říká.
Podobná situace jako na Moravě je i v jižních Čechách. "Za cenu bytu je v Českých Budějovicích možné sehnat pouze dům v havarijním stavu, malý a nepříliš atraktivní. Starší byt v osobním vlastnictví o rozloze 100 metrů čtverečních lze pořídit kolem 2 000 000 milionů Kč. Za dva miliony lze také koupit domek, ale v řadové staré zástavbě, nerekonstruovaný a ve špatném stavu, s velmi malým pozemkem." uzavírá
<< Zpět do Mediacentra <<