Mediacentrum
Ceny bytů, domů a pozemků neporostou, Moravsko-slezský deník, 25. 2. 2004
Ostrava - Vstup Česka do Evropské unie zřejmě nijak výrazně nezahýbe s cenami nemovitostí v Moravskoslezském kraji. Realitní makléři se sice domnívají, že byty, pozemky a rodinné domy budou možná dražší, nicméně růst cen bude pomalý a neměl by být nijak dramatický.
Ceny bytů v kraji vyšplhaly loni na historické maximum. Zatímco ještě před dvěma lety se dal třípokojový byt v centru Ostravy pořídit za necelého půl milionu korun, dnes je jeho cena minimálně o sto tisíc vyšší. Také v ostatních městech kraje šly ceny nahoru.
„Někteří prodejci možná očekávají od vstupu do EU zbohatnutí, proto je například nyní na trhu nedostatek bytů. Pokud třeba po prvním květnu ceny nadhodnotí, budou muset zase zlevnit. Na Ostravsku totiž chybí kupní síla,“ uvedl makléř realitní kanceláře Orsa s tím, že jiná situace bude zřejmě v Brně či v Praze. Pro Ostravu by podle něj přijetí Česka do evropského společenství velký cenový šok znamenat nemělo. „Všechno to ale ukáže čas,“ míní makléř z kanceláře Orsa.
Podobně soudí také ředitel realitní kanceláře Nejlepší bydlení Vladimír Veselský. „Vzestup cen například až o pár desítek procent by mohl na Ostravsku ovlivnit příchod velkého investora,“ uvedl Veselský s tím, že největší vliv na vývoj na trhu s nemovitostmi má životní úroveň obyvatel dané lokality.
Ani Tomáš Kovalčík z realitní kanceláře Victoria Corporation nepředpokládá výrazný růst cen. „Jisté ale je, že byty zlevňovat určitě nebudou, protože se nové téměř nestavějí,“ vysvětlil Kovalčík. Řekl, že také například u rodinných domků se nedá předpokládat velký cenový skok až o několik desítek procent nahoru. „V první vlně by mohly podražit například pozemky komerčního charakteru. Možná také porostou ceny pozemků pro bytovou výstavbu blízko center měst, poněvadž jich ubývá,“ uvedl Kovalčík. Naopak klesnout by podle něj mohla poptávka po starších domech. „Lidé raději stavějí novostavby, i když mnohdy na hranici svých finančních možností,“ řekl realitní makléř s tím, že se budou postupně zvětšovat také rozdíly mezi cenami bytů a domů.
Nicméně odborníci předpokládají, že se ceny nemovitostí mezi jednotlivými velikostmi srovnatelnými městy v zemi budou v budoucnu vyrovnávat. „V Ostravě jsou zatím ceny bytů i domů nižší než třeba v Brně, kde například jednopokojový byt v panelovém domě na sídlišti přijde až na osm set padesát tisíc korun a třípokojový byt na více než milion korun. Postupně by se ceny mely i v Ostravě dostat na cenovou hladinu těch brněnských,“ míní Veselský.
<< Zpět do Mediacentra <<