Mediacentrum
Panelové byty prý letos zlevní až o pětinu, Lidové noviny, příloha Bydlení, 16. 3. 2004
Kdo počkal s koupí panelového bytu na letošní rok, ušetřil. Oproti loňskému roku totiž klesly ceny panelových bytů až o pětinu. A kdo si počká ještě chvíli, neprohloupí. Ceny prý budou i nadále klesat.
Ve všech větších městech naší republiky klesly ceny bytů v panelové zástavbě. Místy dokonce až o pětinu ceny, za kterou se prodávaly loni ve stejném období. „U větších bytů došlo ke snížení cen o 200 tisíc korun, u menších bytů asi o sto tisíc. V průměru tak klesly ceny bytů v Praze v rozmezí od deseti do patnácti procent.“ popisuje Daniel Krejča z Akropolis reality.
Podle realitních makléřů můžeme stejný trend ve vývoji cen panelových bytů očekávat i v průběhu tohoto roku. Mohlo by dojít k dalšímu poklesu cen v rozmezí pět až deset procent. Petr Korytar z Hanácké realitní se domnívá, že k dalšímu propadu cen dojde na podzim, a to zhruba o 150 až 200 tisíc korun. V horizontu dalších dvou tří let pak předpokládá ještě razantnější pád cen. „Klesnou na úroveň roku 1995 a 1996. Domnívám se, že pak bude možné koupit třípokojový panelový byt zhruba za půl milionu korun,“ předpovídá Korytar.
Ceny družstevních bytů prý klesaly výrazněji než těch v osobním vlastnictví. Podle odborníků je to způsobeno tím, že bytů v osobním vlastnictvím je na trhu méně a je po nich větší poptávka. zřejmě z důvodů možnosti financování jejich koupě prostřednictvím hypoték,“ míní Vladimír Veselský, jednatel realitní kanceláře Nejlepší bydlení.
Hlavním důvodem poklesu cen je podle odborníků snižující se rozdíl mezi poptávkou a nabídkou. Díky pokračující bytové privatizaci a také v důsledku přibývající nové bytové výstavby je dnes na trhu s byty velká konkurence.

Staví se stále více bytů
Podle odborníků ceny panelových bytů v loňském roce uměle vyšrouboval očekávaný vstup do EU a obava z možného zdražování. Majitelé bytů a potencionální prodejci čekali na vstup do EU s vidinou, že pak nemovitost prodají výhodněji. Naopak zájemci o byt chtěli co nejrychleji koupit s obavou, že po vstupu do unie za nemovitost zaplatí více. Nepoměr mezi poptávkou a nabídkou se odrazil i v cenách bytů.
Očekávaný vstup do EU měl podle ekonomky Markéty Šichařové ale i další důsledky – staví se více bytů. „Prvním důvodem zvýšeného zájmu o stavbu nových bytů byly historicky nízké úrokové sazby. Druhým pak zmíněný očekávaný vstup do EU a s ním spojené naděje, že dále porostou ceny nemovitostí,“ domnívá se Šichtařová. Podle ní zahájila řada lidí výstavbu ne proto, aby vyřešila vlastní bydlení, ale ze spekulativních důvodů.
Na rychlý růst bytové výstavby má prý ale vliv i skutečnost, že od roku 2007 se zvýší DPH na stavební práce určené pro bydlení. „Lidé pochopitelně chtějí stihnout postavit byt ještě před tímto okamžikem,“ dodává ekonomka Markéta Šichtařová.
Bytová výstavba měřená počtem zahájených bytů se loni v meziročním srovnání zvýšila o 8,6 procenta. Nově se začalo stavět 36 496 bytů. Vyplývá to z údajů, které zveřejnil Český statistický úřad.


<< Zpět do Mediacentra <<