Mediacentrum
Trend ve vývoji cen nemovitostí ve velkých městech ČR, Český rozhlas Radiožurnál, 10. 3. 2004
Ceny bytů, rodinných domů nebo pozemků zajímají snad každého, kdo řeší, nebo někdy v životě řešil otázku bydlení. V každém z našich větších měst se ale vývoj trhu s nemovitostmi může více či méně lišit. V dnešním příspěvku, který připravila redaktorka Silvie Králová, se proto na trendy v cenách realit podíváme trochu podrobněji. Připomeneme si jejich vývoj v předešlých letech, nahlédneme do realitního trhu nejen v Praze, ale také v Brně a Ostravě a samozřejmě se zeptáme odborníků, co se bude dít s cenami nemovitostí v letošním roce.
Trendy ve vývoji cen nemovitostí v celé republice udává Praha. Jakmile v našem hlavním městě začnou ceny bytů a rodinných domů stoupat nebo klesat, po nějaké době se podobným směrem vydají i ceny v Ostravě, Brně a dalších větších městech. Podrobnosti dodává Vladimír Veselský jednatel realitní kanceláře Nejlepší bydlení.
Vladimír Veselský:V letech 2000 až 2003 došlo ke kontinuálnímu růstu cen všech druhů nemovitostí, to znamená jak bytů, tak pozemků, tak rodinných domů, v současnosti se ceny zastavily a dochází ke stagnaci. U bytů, především u panelových, dochází k významnému poklesu, s ohledem na jednotlivá města se dá říci, že od 10 do 25 procent.
Jak už bylo řečeno v úvodu, ceny nemovitostí se v jednotlivých městech naší republiky často liší. Jak si stojí Ostrava a Brno oproti Praze vysvětluje Tomáš Olšar z pražské realitní kanceláře.
Tomáš Olšar: Samozřejmě nejdražší nemovitosti jsou v Praze, někde na dvou třetinách této ceny v Brně a na jedné třetině cca v Ostravě. V ostatních městech záleží na ekonomické stabilitě a ekonomickém rozvoji daného regionu.
A o jaké nemovitosti je nyní největší zájem? Jsou to především malé byty a menší rodinné domy. O tom jak dobře a rychle se byt nebo rodinný dům prodá ale rozhoduje i lokalita. A odborníci tvrdí, že v těch atraktivních by měly v budoucnu růst ceny nemovitostí nejrychleji.
Vladimír Veselský: Dá se říci, že každé větší město má svoji oblast, která je pro případné kupce nejzajímavější, v Ostravě je to jihovýchodní část města a jihovýchodní část okolí, v Brně je to severní a severozápadní část města a jeho okolí a v Praze to jsou samozřejmě lokality Praha 1, Praha 2 a vedle toho také Praha 6, Praha 7?
A jaký vývoj cen můžeme očekávat v letošním roce?
Tomáš Olšar: Co se týká starších panelových bytů, tam si myslím že ten pokles bude ještě pokračovat, hlavně u bytů, které jsou starší třiceti let, co se týká pozemků, rodinných domů a jiných nemovitostí, tam si myslím že ani s přihlédnutím ke vstupu České republiky do Evropské unie, nebude ten růst veliký, odhaduji to na 5 procent ročního růstu a co se týká nemovitostí, které by měly růst, tak to budou nepochybně nové byty, nové rodinné domky s tím, že DPH roste o 17 procent, tudíž tím budou stavební práce dražší a tím i celková stavba. Ostatní nemovitosti, si myslím, že u nich nemůžeme čekat markantní vzestup ceny.<< Zpět do Mediacentra <<