Mediacentrum
Vstup do unie bydlení nezdraží, Rovnost, příloha Peníze a my, 26. 4. 2004
Několik týdnů před vstupem do Evropské unie se nenaplňuje předpoklad, že dramaticky zdraží nemovitosti v Česku. Český trh s byty napjatě očekává zlom. Po letech nepřetržitého růstu cen však předpokládáme mírný pokles. Ceny bytů by tak mohly už v nejbližší době následovat tržní nájemné, které už klesá několik měsíců za sebou.
Co může podle Vás být příčinou stagnace až mírného poklesu cen nemovitostí?
Velká většina lidí předpokládá nárůst cen. Tato jejich představa spočívá v předpokladu vstupu cizinců na náš trh s nemovitostmi. Dalším podnětem k tomuto názoru jsou vyšší ceny nemovitostí v současných státech EU. Není to však zcela pravda, jelikož již mnoho investorů vstoupilo na náš trh přes jinou právnickou osobu, která měla sídlo v tuzemsku. Náš trh se bude spíše řídit tržní silou a celkovou ekonomickou a politickou situací v naší zemi. Již v dnešní době jsou velké rozdíly v cenách realit dle regionů. V nezajímavých lokalitách, které se již dnes profilují, budou ceny stagnovat, pro nezájem investorů. Růst cen bytů totiž počátkem roku zpomalil, někde ceny stagnují, či dokonce mírně klesají.
Zaznamenali jste v poslední době vzrůstající zájem o prodej či koupi nemovitostí?
Do realitních kanceláří míří čím dál víc lidí s dotazy mají –li prodat a naopak mají-li koupit ke spekulaci.
Sumy, které lidé žádají za byty na vývěskách a v inzerátech, se stále drží vysoko. Ceny za které se skutečně prodává jsou však o 15-20 procent nižší a stále hůř se nacházejí kupci.
Proč mají prodávající tak vysoké nároky při prodeji jejich nemovitost?
My se domníváme, že lidé své majetky přeceňují a chtějí za ně neúnosně moc. Snažíme se jim vysvětlit, že na rozdíl od vývěsek a inzerátů jsou ceny ve smlouvách mezi klienty nižší a navíc v posledním období klesají a to především pokud chce klient nemovitost rychle prodat s blížícím se vstupem do EU.
Nabídek je také stále více a lidé, kteří si kdysi koupili byt, nebo nemovitost za účelem spekulace, se ji snaží prodat. Malý panelákový byt, který se ještě v prosinci běžně prodal za řádově 700-800 tisíc, nyní stojí až o 100 tisíc méně.
Zájemci nyní více vyčkávají a doufají v pokles cen. Všichni, kteří nabízejí byty si pomalu začínají uvědomovat, že v některých lokalitách již nelze ceny zvyšovat.

Po jakém typu nemovitosti je v současné době největší poptávka?
S podporou hypotéčních úvěrů je stále více poptávek po bytech, především ale v cihlových domech, nebo na oblíbených sídlištích, které mají dobrou infrastrukturu a sousedí s přírodou. Lidé si dnes velice pečlivě rozmýšlejí, zda utratit miliony za panelový byt větších rozměrů nebo za malý domek, nejlépe v okolí velkých měst a provést rekonstrukci, či koupit nový.
Jak tedy prognózujete vývoj cen?
Ceny, za které se nabízejí byty, pořád ještě v průměru mírně rostou. Ukazuje se však, že pomaleji než loni. Každým dnem však může dojít ke zlomu směrem dolů. S trhem stále hýbou nejvíce obchody s byty v panelových domech. Realitním kancelářím specializovaným na obchod s byty, přibývá zájemců o bydlení v nových bytech a ve velkých městech. Velkou roli sehrávají banky, které raději dají úvěr na nový byt či od koupě starého odradí tím, že jej ocení níž než trh, a lidé tak musí k hypotéce přidat i vlastní úspory. S určitostí lze říci, že za poslední rok je vidět enormní nárůst cen v nové výstavbě. Jednak kvůli zájmu lidí o bydlení a jednak kvůli dostupnosti hypoték. Současně s tím, jak vzrůstá obliba hypoték, stále méně lidí zajímá koupě družstevního bytu, na který jim banky nepůjčí.
Co říci na závěr k této problematice?
Developerské firmy se snaží stále více, aby nabídly lidem moderní bydlení v nových nájemních, nebo rodinných domech. Zájemci stále přemýšlí tak, že čím dříve koupí nemovitost, tím lépe, tj. do doby, kdy DPH bude na 19 procentech. Panelové byty nepatří mezi příjemné bydlení, ale na nedostatek poptávky po nich si jejich majitelé nemohou stěžovat. Rychlý růst cen z posledních let je však pomalu u konce.
Obyvatelé v současnosti nejvíce preferují RD poblíž velkých měst s dobrou infrastrukturou a možností dobrých výdělků. Chybí zde však často další občanská vybavenost, vznik nových sídel netěší také některé odborníky, podle nichž je výstavba v okolí měst mnohdy chaotická a málo ohleduplná vůči místní krajině.

Pro ukázku uvádíme vývoj cen bytu v uplynulém roce 2003.

Vývoj cen středního bytu 3+1
Ústí nad Labem (+23 %)
Ostrava (+34 %)
Liberec (+28 %)
České Budějovice (+19 %)
Pardubice (+37 %)
Jihlava (+22 %)
Olomouc (+38 %)
Zlín (+17 %)
Plzeň (+35 %)
Karlovy Vary (+24 %)
Hradec Králové (+20 %)
Brno (+36 %)
Praha (+38 %)
V dnešní době již ceny stagnuji a nárůst je od 3 do 6 procent.

Luboš Koutník

Autor je ředitelem liberecké pobočky RK Nejlepší bydlení
<< Zpět do Mediacentra <<