Mediacentrum
Panelové byty po vstupu do EU zlevnily, Lidové noviny, příloha Bydlení, 24.8.2004
Očekávaný růst cen nemovitostí nepřišel. Čtyři měsíce po vstupu České republiky do Evropské unie totiž klesly ceny panelových bytů ve větších městech o statisíce korun. Kupující tak nyní nejen ušetří, ale mají i daleko větší výběr vhodné nemovitosti.

Bublina cenově nadhodnocených nemovitostí splaskla. Ceny prudce klesly ze svého vrcholu, kam se dostaly kvůli spekulativním obchodům v souvislosti se vstupem Česka do EU.
„Tržní ceny šly dolů nejdříve v Praze a Brně, a to od posledního čtvrtletí minulého roku. Jejích propad se zrychlil počátkem tohoto roku. Druhá vlna přišla v červnu,“ popisuje Vladimír Veselský z realitní kanceláře Nejlepší bydlení.
Podle jeho slov klesly ceny panelových bytů v Praze a Brně přibližně o 20 procent. Například starší byt v Praze o rozloze 68 metrů čtverečních se loni v zimě běžně prodával za 1 400 000 korun. Dnes byste stejný byt pořídili o 250 000 korun levněji.
„o něco později než v Praze a Brně se projevil pokles i v ostatních krajských městech,“ říká Veselský.
Podle průzkumu Lidových novin (oslovili jsme realitní kanceláře ve většině bývalých měst) došlo k výraznému propadu cen v řadě dalších českých měst.

Realitní makléři: Dalo se to očekávat

Podle realitních makléřů se sní čemu divit. Ceny, za které se byty prodávaly před rokem, byly vysoce nadhodnocené. „Do září minulého roku lidé nakupovali byty doslova jako diví, a to ze strachu z rychlého růstu cen po vstupu do unie,“ vysvětluje Veselský.
Zájemci o byt chtěli koupit co nejdříve, majitelé bytů naopak s prodejem vyčkávali v domnění, že po vstupu do EU za byt dostanou více. Nevyrovnaná nabídka a poptávka tlačila ceny bytů nahoru. Vrcholu dosáhly ceny v létě loňského roku.“
Dalo se očekávat, že ceny panelových bytů výrazněji klesnou, ale nedalo se předpovědět o kolik procent“ tvrdí Veselský.

Byty 1+1 si udržely svoji cenu, nebo zlevnily málo

Nejčastěji a nejvíce klesají ceny třípokojových bytů. Byty 1+1 a 2+0 se v mnoha případech drží na stejné hladině nebo zlevnily jen málo. To je případ Litoměřic nebo Jihlavy.
„Ceny třípokojových bytů zlevnily o 100 tisíc korun, byty 1+1 jen o 50 tisíc korun,“ potvrzuje Jiří Krejčí z realitní kanceláře Sarto. „V Jihlavě zlevnily byty 3+1 o 200 až 250 tisíc korun, zato byty 1+1 zůstaly na stejné ceně,“ doplňuje Petr Novák z ASK – Real. Důvod? „Byty tohoto typu jsou žádané a je jich nedostatek,“ objasňuje Radek Vohlídka z hradecké realitní kanceláře.
To je také důvod, proč v některých městech ke snižování cen vůbec nedošlo. A to přesto, že ceny zdejších nemovitostí jsou stále nadhodnocené. Týká se to například Bruntálu, Jičína nebo Ústí nad Orlicí. „Poptávka po bytech je zde daleko větší než nabídka,“ vysvětluje Vladimír Hrbáč z bruntálské společnosti Reality, Dražby, Obchody, s.r.o.
Řada lidí se také nechce smířit s tím, že je cena jejich bytu nadhodnocena.“ Některé nemovitosti v Písku jsou o 10 až 20 procent předražené. Bude trvat roky, než lidem dojde, že nemusí jít s cenou dolů,“ posteskl si Milan Skála z písecké realitní kanceláře.
„Ceny se zatím drží na stejné úrovni, ale očekáváme výrazný pokles. Prodejní ceny bytů v Pardubicích jsou totiž v některých případech dokonce vyšší než ceny rodinných domů,“ popisuje situaci pracovnice realitní kanceláře LIB.
Zatímco v Pardubicích nebo Táboře nyní realitní makléř doporučují s koupí bytu vyčkat, v Sokolově či Prachaticích rada zní: Koupit co nejdříve! Trend je opačný – byty zdražují. “Ceny bytů všech velikostí v Sokolově neustále stoupají,“ potvrzuje zaměstnanec sokolovské realistky. Důvodem je nedostatek bytů a velká poptávka. „Ceny bytů v Ústí nad Labem rostou každým rokem o 8 až 10 procent. Stále jsou ale podhodnocené. Určitě budou stoupat, až dosáhnou cenové hladiny bytů v Pardubicích nebo Jihlavě. Proto lidem radím, aby kupovali nyní,“ uzavírá Jiří Krejčí.
<< Zpět do Mediacentra <<