Mediacentrum
Trh s domy se po létě opět rozjíždí, Lidové noviny, příloha Bydlení, 31.8.2004
Právě nastává nejvýhodnější období pro prodej nebo koupi rodinného domu. Od září do listopadu realitní trh s těmito nemovitostmi totiž opět ožívá. V době léta nebo zimy se domy prodávají nejhůře. Dalším vhodným obdobím je pak jaro.

Velký vliv na realitní trh s rodinnými domy má počasí. Dlouhodobě špatné počasí nebo naopak velká letní vedra zájem o obchodování snižují. „Zájem je menší zejména na straně kupujících, Lidé totiž v takovýchto podmínkách nemají náladu řešit důležitá životní rozhodnutí. V období letních prázdnin a Vánoc zájem o realitní trh rovněž klesá. Lidé mají jiné životní priority,“ vysvětluje Petr Vosmík z Českomoravské realitní společnosti.
Podle makléřů lidé nejvíce prodávají a kupují domy na jaře (od března do června) a na podzim (od září do listopadu). Ideální období pro prodej nebo koupi rodinného domu tedy právě začíná.
Movitější klienti mají nejčastěji zájem o domy po rekonstrukci nebo novější rodinné domky s garáží. „Tito klienti se orientují v Praze a okolí na domy do ceny 4 milionů korun, v Brně a okolí do ceny 2,5 – 3 milionů korun, v Ostravě a okolí do ceny 2 milionů korun,“ popisuje Vladimír Veselský z realitní kanceláře Nejlepší bydlení.
Podle jeho slov ale většina klientů na tuto cenovou hranici nedosahuje. „ Největší zájem je pak o domy k rekonstrukci, v okolí Prahy v cenové hladině do 2 milionů korun,“ říká Petr Vosmík.

Dům zatížený hypotékou na ceně neztrácí

Rozhodující pro prodejnost domu je i velikost pozemku. „Všeobecně je menší zájem o domy s malou zahradou, to znamená pod 400 m2. Takové zahrady i u zajímavých domů podstatně snižují jejich prodejnost. Nejžádanější jsou pozemky o velikosti 800 – 1000 m2, jejichž cena je okolo 1 milionu korun,“ doplňuje Vosmík.
Kromě malého pozemku mohou dům na trhu s nemovitostmi znevýhodňovat i další faktory. „Znevýhodněné mohou být domy v oblastech se stavební uzávěrou nebo památkovou ochranou a dále domy zatížené věcnými břemeny,“ tvrdí Petr Vosmík.
Naopak dům zatížený hypotékou podle něj na ceně neztrácí. „jeho prodej pouze vyžaduje účast zkušené realitní kanceláře, která má zkušenosti s vypořádáním tohoto závazku. Obdobné případy úspěšně řešíme stále častěji, a dokonce i v kombinaci s financováním koupě novou hypotékou zájemce, tzn. Vyrovnáním hypotéky novou hypotékou jiného finančního ústavu,“ vysvětluje Vosmík.
Druhou skupinou problémů, které mohou prodej domu zkomplikovat, jsou například horší lokality, špatné sousedské vztahy, domy v oblastech s nízkou občanskou vybaveností. „Nebo domy, v jejichž okolí je v budoucnosti plánována významnější stavba, která výrazně ovlivní kvalitu života v daném místě,“uvádí Veselský.

Satelitní městečko není dobrá adresa

Pokud někdo uvažuje o koupi domu za účelem investice a zhodnocení peněz, doporučují realitní makléři koupi domu s tzv. dobrou adresou v zajímavých lokalitách. Méně perspektivní jsou podle nich domy v satelitních městečkách na okraji větších měst. „Za dobrou lokalitu se v okolí Prahy považují například Průhonice, Říčany, Šestajovice. V Brně jsou to lokality severně od této moravské metropole, jižně pak Šlapanice,“ vyjmenovává Veselský. A který region považuje ke koupi rodinného domu za účelem zhodnocení peněz jako nejperspektivnější? „Domnívám se, že je to ostravský region. Tam se ceny domů pohybují úplně někde jinde než ve zbytku republiky. Úpadek tohoto regionu ale určitě není trvalý, a tudíž má z hlediska růstu největší potencionál,“ míní Veselský.<< Zpět do Mediacentra <<