Mediacentrum
Zájem o garsonky polevuje, Lidové noviny, 4.4.2006
Metr čtvereční jednopokojového bytu vyjde o 10, v některých městech až o 30 procent dráž než u bytu třípokojového. I to je důvod, proč řada lidí dává přednost při koupi či pronájmu bytu většímu.

Až o 11 tisíc korun více zaplatí kupující v našem hlavním městě za jeden metr čtvereční jednopokojového bytu v porovnání s bytem třípokojovým. Podobná situace je i v dalších městech ČR. V Brně je cenový rozdíl dokonce ještě výraznější. " Rozdíl v ceně podle lokality činí 20 až 30 procent.Malé byty pak mohou být dražší i o 5000 korun za metr čtvereční, " tvrdí Vladimír Veselský, ředitel realitní kanceláře Nejlepší bydlení. Rozdíly jsou patrné i v cenách za pronájem. Alespoň v Praze a v Brně. „ O pronájem malých bytů je stále zájem hlavně od managementu firem přicházejících do Brna za prací. I tady platí vyšší cenová hladina v poměru za metr čtvereční. Často lze za obdobné nájemné pronajmout byt 1+1 i 3. Menší byty však bývají však luxusněji zařízené“, potvrzuje Veselský.

O pronájmy malých bytů je také zájem v Praze. Ovšem nejžádanější nejsou byty úplně nejmenší, tedy garsoniéry, ale 2+1 o rozloze okolo 45 metrů čtverečních. „Obdobný nepoměr platí i zde. Například 2+kk se dá běžně pořídit za 8,5 tisíce korun plus poplatky, kdežto byt 3+1 jen za cenu 10 – 11 tisíc korun plus poplatky. Je to dáno poptávkou, říká Iva Cikánková, ředitelka pražské Mexx Reality. Úplně jiná situace je třeba v Ostravě. „O pronájem malých bytů je stále velký zájem a to díky nižší ceně. Obecně lze konstatovat, že ceny za pronájem úměrně rostou s velikostí bytu“, tvrdí Denis Hrubý, vedoucí pobočky RK Nejlepší bydlení v Ostravě..
Velkou část klientů, kteří si pronajímají byty v Olomouci, tvoří studenti VŠ. To se ale začíná měnit. Někteří studenti se už ale raději poohlížejí po větších bytech. Tři si pak společně pronajmou třípokojový byt dohromady.Tento trend registrujeme už dva nebo tři roky. Problém ovšem bývá s majiteli, protože ne každý tuto variantu přijme. Podobná trend je patrný i v Brně. Podle Vladimíra Veselského je v Brně o menší byty zájem především ze strany zahraničních studentů.
Dnes se už samozřejmě projevuje větší zájem o koupi větších bytů, nicméně na ceny to v porovnání malé-velké nemá vliv, míní Cikánková.

Rostoucí zájem o větší byty se projevuje i v Brně. „Již nyní je patrná větší poptávka po bytech od 50 do 80 metrů čtverečních, a to jak při koupi, tak i pronájmu. Proto lze předpokládat, že růst ceny u meších bytů do 50 m bude nižší než u bytů větších, míní Veselský.
Naopak například v Ostravě odborníci očekávají růst cen malých bytů. „Díky nižší ceně jsou tyto byty lépe obchodovatelné a lze předpokládat růst cen směrem nahoru, říká Denis Hrubý.

<< Zpět do Mediacentra <<