Mediacentrum
Kolik lze vydělat na pronájmu bytu. Lidové noviny, 6.2.2007
Zajímá vás, kolik byste ve vašem městě ročně utržili za pronájem třípokojového bytu? Vytvořili jsme modelový příklad, zjistili jsme průměrný měsíční nájem v daném městě, od něj odečetli všechny náklady a výslednou částku ještě zdanili. Poslední údaj v tabulce tedy vypovídá o tom, kolik by majitel bytu na pronájmu ročně vydělal.

Jak přesně jsme postupovali:

* Počítali jsme s cenou bytu 3+1, 68 m2, v panelovém domě, v osobním vlastnictví. Údaje nám poskytly RK Nejlepší bydlení, Hanácká realitní a další realitní kanceláře, které působí v jednotlivých krajských městech.

* Tržní nájem odpovídá bytu 3+1, 68 m2, v panelovém domě.

Jde o čistý nájem, nájemník si tedy sám platí zálohy na služby a energie. Údaje nám poskytly RK Nejlepší bydlení, Hanácká realitní a další realitní kanceláře, které působí v jednotlivých krajských městech.

* Pronajímaný byt není vždy obsazen na 100 %. K výměně nájemníků dochází v průměru jednou za dva až tři roky. Proto je počítáno s 90 procentní obsazeností (někde to může být ale i méně).

* Roční výnos z pronájmu jsme vypočítali vynásobením průměrného tržního nájmu počtem měsíců v roce a tuto sumu jsme snížili o deset procent (kvůli předpokládané 90% obsazenosti).

* Pojištění domácnosti vypočítala Česká pojišťovna. Při stanovení výše pojistného jsme počítali s tím, že modelový byt má standardní vybavení (kuchyňská linka se sporákem) a domácnost je dovybavena i některými základními spotřebiči, jako je pračka, lednička, mikrovlnka.

Hodnotu vybavení domácnosti jsme stanovili na 400 000 Kč.

Cenu pojištění ale mohou ovlivňovat nejrůznější faktory. Jde tedy o orientační částku. Konkrétní sumu by bylo možné vypočítat pouze u konkrétního bytu.

* Měsíční příspěvky do fondu oprav se pohybují od 22 do 25 korun za metr čtvereční bytu.

V našem modelovém případě to tedy vychází na 1500 Kč až 1700 Kč měsíčně. Ve výpočtu jsme operovali s horní hranicí měsíčního příspěvku do fondu oprav, tedy 1700 Kč za měsíc. I v tomto případě opět platí, že někde mohou být tyto příspěvky nižší, jinde zase výrazně vyšší, a to například v domech, kde se dlouhodobě plánuje nějaká větší rekonstrukce (výměna oken, zateplení fasády). * S měsíční rezervou na rekonstrukce a opravy interiéru bytu by měl počítat každý pronajímatel. Do této sumy jsme zahrnuli náklady na malování, nátěry, renovace podlah, výměnu spotřebičů, vodovodních baterií, vany, případně sprchového koutu. Částky, na které jednotlivé úkony přijdou, jsme vydělili počtem let, během kterých je nutné tyto drobné úpravy provádět.

Například malování bytu 3+1 vyjde na přibližně 10 000 korun a v průměru je třeba takový byt vymalovat jednou za šest let. Když 10 000 vydělíte 6, vyjde vám, že ročně byste si na vymalování bytu měli dát stranou přibližně 1700 korun. Takto jsme postupovali i u všech dalších položek. Ty jsme nakonec sečetli a vydělili je počtem měsíců v roce. Vyšlo číslo odpovídající částce, kterou by si majitel bytu měl měsíčně ukládat jako rezervu na jmenované opravy a renovace.

* Daň z nemovitosti vypočítal daňový poradce Ivan Fučík ze společnosti Fučík a partneři.

* Tato částka vypovídá o tom, kolik majitel bytu ročně trží na nájemném po odečtení všech nákladů včetně daně z nemovitosti.

* Také příjmy z pronájmu nemovitosti je třeba danit.

Roční čistý výnos z pronájmu (tedy po zdanění) opět vypočítal daňový poradce Ivan Fučík. Pro zjednodušení jsme uvažovali, že majitelem bytu (a tedy pronajímatelem) je svobodný a bezdětný muž, jehož měsíční mzda je 20 000 korun. V některých případech zaplatí majitel na zálohách na daň z příjmů (které měsíčně za něj odvádí zamestnavatel) více, než byla celková daň ze všech jeho příjmů. Proto mu finanční úřad část peněz vrátí (případ Ostravy, Jihlavy, Zlína, Ústí nad labem a Liberce).
<< Zpět do Mediacentra <<